Youtube’dan video üreticilerine kötü haber

Birçok Youtube video üreticisi artık para kazanamayacak. Youtube, reklam kazançları ile ilgili iki önemli tedbir getiriyor. YouTube’daki videolara, yayınlayanın iki kriteri yerine getirmemesi halinde reklam eklenemeyecek.

19 Ocak 2018 16.802 views 2

Dev video paylaşım sitesi Youtube, bundan 9 ay önce kanal genelinde 10 bin izlenmesi olmayan kanalların reklam geliri kazanamayacağı ile ilgili bir kriter getirmişti.

Yeni gelen iki kriter ile youtube video üreticilerinin işi biraz daha zorlaşacak. Zira 1000 abonesi olmayan ve son 12 ay içinde toplamda 4000 saat izlenmesi olamayan videolara artık reklam eklenmeyecek. Bu durum kanalını yeni geliştirme çabasındaki birçok youtube video içerik üreticisinin youtube üzerinden para kazanamayacağını gösteriyor.

Bu kriterlere uymayan kanallarda 20 şubat 2018 tarihinden itibaren para kazanamayacaklarına dair uyarı pencereleri çıkmaya başladı bile.

Youtube yaptığı resmi açıklama şu şekilde;

“2017 senesi; hem topluluğumuzu hem de reklam verenleri iş ortaklarımızı etkileyen konuların  gündeme geldiği bir yıl oldu. Kullanıcılarımızı, reklam verenlerimizi ve içerik üreticilerimizi koruma konusunda kararlığımız doğrultusunda, YouTube’un kötü oyuncuların varlık gösteremediği bir yer olmasını garantileme konusundaki çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bir yandan reklam verenleri uygunsuz içerikten korumaya yönelik adımlar atarken, diğer yandan da reklamlarının değerlerini yansıtan içeriklerle birlikte gösterilmesini sağlamak için daha da fazlasını yapmamız gerektiğini biliyoruz. Aralık ayında da dile getirdiğimiz gibi YouTube’da reklam verme konusuna yeni bir yaklaşım getirmemiz gerekiyordu.

İçerik geliştiriciler ve reklamverenlerle yaptığımız uzun görüşmeler neticesinde YouTube’da hangi kanallarda reklam gösterileceğine ilişkin süreçte büyük bir değişikliğe gidiyoruz. Daha önce, bir kanalın YouTube İş Ortağı Programı’na dahil olabilmesi için toplam 10 bin görüntülemeye ulaşması gerekiyordu. Reklam gösterme hakkı kazanan kanalları belirlemeye yönelik gereklilik ve unsurlar geçtiğimiz birkaç ay içerisinde iyice netlik kazandı. Reklam için uygunluk ölçütü olarak yalnızca izlenme sayısına dayalı bir sistem yerine, artık hem kanalın ölçeği ve takipçilerin bağlılığını hem de içerik üreticinin davranışlarını dikkate alacağız.

Bugünden itibaren yeni kanalların reklam alabilmek için 1.000 aboneye ve son 12 ay içerisinde 4 bin saat izlenme süresine sahip olması gerekecek. Kuşkusuz büyüklük bir kanalın reklam alma uygunluğunu belirlemek için tek başına yeterli bir ölçüt değil. Topluluk ilkelerimizle uyumluluğu temin etmek için kural ihlalleri, spam ve diğer kötüye kullanım işaretlemelerini yakın biçimde takip edeceğiz.  Hem yeni hem de mevcut YouTube İş Ortağı Programı olan kanallar artık bu kriterlere göre değerlendirilecek. Topluluk kurallarımızı tekrarlayan şekilde veya alenen ihlal ettiğini belirlediğimiz kanalları YouTube İş Ortağı Programı’ndan çıkaracağız. Her zaman olduğu gibi, bir kanalın Topluluk Kuralları ihlali sayısı üçü bulursa, kullanıcısının hesaplarını ve kanallarını YouTube’dan kaldıracağız. Söz konusu kullanıcı uyarıları ve gelişmiş ihlal bildirimlerinin kombinasyonu, bir yandan ilgi çekici içerik üreten iş ortaklarımızı ödüllendirirken diğer yandan da uygunsuz içerikle para kazanmak için sistemi yanıltmaya çalışan kötü oyuncuları ve spam’cileri engellememize de yardımcı olacak.

Bu yeni yaklaşım halihazırda reklam göstermeye uygun durumdaki belli sayıdaki kanalı etkileyecek olsa da, YouTube İş Ortağı Programı’nda kalmaya devam edecek olan kanallar reklamverenler için YouTube erişiminin hala %95’ten fazlasını temsil edecek.”

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
6
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
ekremhasan

❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😙😙😙😙😙😙😙😙😙😙😙😙😙😙😙😙😙😙😙😙😙

Ekrem hasan

Ekrem hasan
Çok güzel
Güzel