Youtube video yükleyerek nasıl para kazanılır?

Dünyada bir çok insan geçimini youtube videolarından kazandığı reklam gelirleriyle sağlıyor. Hatta fenomen olup milyonlarca dolar kazanan insanlar bile var. Peki youtube videolarından nasıl para kazanılır? Youtube üzerinden videolarınızı paylaşarak para kazanmak için yapılması gerekenleri inceleyeceğimiz yazımızı kaçırmayın!

22 Mayıs 2017 13.652 views 0

Günümüzde dilimize yerleşen belki de meslek haline gelen bir terim: Youtuber. Youtuber denilen kişiler youtube için video üreten ve bu videolardan para kazanan insanlardır. Dünya’da bir çok youtuber ürettikleri videolar sayesinde youtube fenomeni olup milyonlarca dolar para kazanıyorlar. Peki youtube videolardan nasıl para kazandırıyor. Youtube videolarından para kazanmak için  neler yapmalıyız.

1- Hemen bir youtube kanalı açmakla başlayın

İlk adım olarak bir gmail hesabı açtıktan sonra youtube girişinizi bu gmail hesabı ile yapın. Sonrasında youtube’da bir kanal oluşturun. Kanal oluştururken kanal adının çok uzun olmamasına ve akılda kalıcı bir isim olmasına dikkat edin. Kanalınız için bir logo tasarlayarak kanal isminizin daha akılda kalıcı olmasını sağlayın.

2- Google adsense hesabı açın ve kanalınızı bu adsense hesabına bağlayın

Youtube kazançlarınızı aktarabilmek için bir adsense hesabınız olması gerekiyor. Adsense hesabı oluşturarak youtube kanalınızı bu adsense hesabınıza bağlayın. Youtube videolarından kazandığınız para bu adsense hesabına aktarılacaktır.

3-İlgi çekici videolar oluşturun

Artık kanalınız para kazanmak için hazır. Yapmanız gereken insanlar tarafından izlenecek kaliteli ve ilginç videolar hazırlamak. Video hazırlarken uzmanı olmadığınız konulardan kaçının. En iyi bildiğiniz iş ile ilgili videolar hazırlamaya çalışın. Gündemdeki konuları takip edin. Sizin kanalınızla aynı kategorideki diğer popüler kanallardaki videoları inceleyin. İncelerken kopyacılıktan kaçının. Aşağıdaki kategorilerde videolar hazırlayabilirsiniz.

-Çocuk videoları

-Eğitim videoları

-Ürün inceleme/tanıtıcı videolar

-Eğlenceli videolar

-Nasıl yapılır videoları

Kanalınıza yükleyeceğiniz videolarda hep aynı kategoride videolar tercih edin. Örneğin 2 tane çocuk videosu sonra 4 tane eğitim videosu yüklemeyin. Kanal oluştururken seçmiş olduğunuz kategori çizgisinden ayrılmadan video üretin.

Videolarınızda izleyicilerinizle konuşun, samimi olun, kamera karşısında konuşma yeteneğiniz varsa bu izleyicilere daha samimi gelecektir. Videolarınızın sonunda “kanalıma abone olun”, “videoyu beğenip yorum yaparsanız sevinirim” vb yönlendirici cümleler kullanın.

Video yüklemeye başlamadan önce elinizde yeterli miktarda en az 5-10 adet stok video olmalıdır. Yani 1 video yükleyip 1 hafta sonra yeni video yüklemeyin. Her gün video yüklemeye özen gösterin. Zira youtube sizin kanalınızla ilgilendiğinizi anladığında bir adım önde olduğunuzu bilmelisiniz.

4-Videolarınızı paylaşın

Kanalınızla aynı isimlerde sosyal medya hesapları oluşturun ve youtube’da yayınladığınız videoları buralarda paylaşın. Arkadaşlarınızı youtube kanalınızı ve diğer sosyal medya hesaplarınızı takip etmeleri için davet edin.

5-İzleyici kitlenizi genişletin

Youtube kanal abone sayınız arttıkça, videolarınız beğenildikçe, yorum aldıkça izlenme sayınızda artış gösterecektir. Youtube aramalarında çok izlenen, beğenilen, yorum yapılan videolar daha önde çıktığını unutmayın. Videolarınızın sonunda videoyu beğenin, kanalıma abone olun ifadelerine yer vermeyi unutmayın.

6- Çarpıcı bir video görseli hazırlayın

İnsanların videonuzu izlemeye karar vermesi genellikle ilk bir kaç saniyelik zaman diliminde gerçekleşir. Bu nedenle videonuz içini video içeriği ile alakalı ilgi çekici bir video resmi oluşturun. Hazırladığınız video başlığını youtube’da aratarak sonuçları inceleyip fikir sahibi olabilirsiniz.

7- Video başlığı…

Çok uzun olmayan, kolay anlaşılabilir ve ilgi çekici bir video başlığı belirleyin. İnsanlar video resminden sonraki bakacağı ilk yer video başlığı olacaktır. Video resmi ile ikna edemediğiniz ziyaretçiyi, ilginç bir video başlığı ile cezbedebilirsiniz.

8- Gerekli video ayarlarını yapın

Video açıklama kısmını kesinlikle doldurun. Youtube videolarınızın içeriğiyle ilgili bilgiyi başlıktan ve açıklamadan edinecek ve ona göre sıralamalarda gösterecektir. Bu nedenle açıklama kısmına videonuzun içeriğiyle ilgili bir açıklama metni yazın. Açıklama metninin altına sosyal medya hesaplarınızın linklerini koymayı unutmayın.

Video etiketlerinin önemini unutmayın. Video başlığındaki ve açıklamada geçen anahtar kelimeleri etiket olarak hazırlayın. Videonuzu youtube’a ne kadar iyi tanıtırsanız, youtube videonuza o kadar değer verir ve videonuzu daha ön sıralara taşır.

9-Web sitesi hazırlayın

Buraya kadar anlatılan tüm adımları ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer imkanınız varsa bir web sitesi hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız videoları web sitenizde de yayınlayarak daha büyük bir kitle sahibi olabilirsiniz.

10-İstatistikleri inceleyin

Videolarınız bir kaç gün içinde izlenme almaya başlayacaktır. İstatistikleriniz oluşmaya başladıktan sonra bazı videolarınızın çok izlendiğini, bazı videolarınızın ise belki de hiç izlenmediğini göreceksiniz. Bu durumda yapmanız gereken, çok izlenen video konusundan devam etmenizdir. Hazırlayacağınız video konularını istatistik sonuçlarına göre belirleyebilirsiniz.

 

İLGİLİ HABERLER:

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
BENZER KONULAR
YORUM YAZ