10 bin izlenmeye ulaşmayan Youtube kanalları para kazanamayacak

Video paylaşım devi Youtube reklam stratejisini değiştirdi. Artık yeni kanallar 10000 izlenme almadan para kazanamayacak.

19 Ekim 2017 13.643 views 5

Youtube, adsense üzerinden para kazanma sistemini aktif ettiğinden beri binlerce insan youtube için video üreterek para kazanmaya başladı. Bir çok içerik üreticisi canla başla benzersiz videolar hazırlarken bazıları kolaya kaçarak başkasının ürettiği içerikleri kanalında yayınlayarak yani telif haklarını ihlal ederek para kazanma yolunu seçti. Youtube bu telif hakkı ihlallerini ortadan kaldırmak için strateji değişikliğine gitme yolunu seçti.

Dev şirketler youtube reklamlarını durdurma kararı almaya başlayınca…

Geçtiğimiz aylarda nefret içeren veya terör örgütü propagandaları yapan videoların başında reklam videoları gösterilen 250 civarında dev şirket bu durumdan rahatsız olarak youtube reklamlarını durdurma kararı almıştı. Bu durumun Google’a 750 milyon dolar gibi bir zarara yol açacağı belirtilmişti.

Dizi ve film sektörü en çok telif hakkı ihlali yapılan sektör…

Telif hakkı ihlali konusunda en çok mağdur olan sektör dizi ve film sektörü oldu. Kolaya kaçan youtuberlar dizi ve film videolarından para kazanmaya başladılar. Bu durum sektör temsilcilerini rahatsız etmeye başladı.

Tüm gelişmelerden dolayı youtube reklam stratejisinde değişikliğe gitmek zorunda kaldı. Yeni kanal açan kullanıcılar reklam parası kazanabilmek için kanal genelinde  10 bin izlenme sınırının aşılmasını bekleyecek. 10 bin izleme limitini aşan kanallar Youtube Partner Programına dahil edilecek ve para kazanmaya başlayacaklar.

Bu değişiklikle şunlar amaçlanmıştır;

  1. Telif hakkı ihlalleri en aza indirilecek,
  2. Şiddet veya terör içerikli videolar üzerinden para kazanılması önlenecek,
  3. Reklam veren şirketlerin hakları korunmuş olacak,
  4. Özgün video üreten kanalların kazançları artacak ve desteklenmiş olacak,
  5. Youtube genelinde videoların kalitesi arttırılmış olacak.

Youtube gelirlerinde artış gözleniyor…

Youtube reklam stratejisini değiştirdiğinden beri Yotube Partner Programına dahil olan kanalların kazançlarında gözle görülür bir artış meydana geldiği belirtiliyor. Zira yeni kanalların videolarında reklam görüntülenemediği için reklam TBM (Tıklama Başına Maliyet) artışı reklam gelirlerinde pozitif anlamda artış meydana getirdi.

Sizin Youtube kanal reklam gelirlerinizde artış gözlemliyorsanız aşağıdaki yorum kısmında bize yazarak paylaşımda bulunabilirsiniz.

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
12
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
Emel Aygün

Benim yüklediğim bir vidio da 9.5 civarı görüntüleme var kazancım olabilir mi ? Toplam vidiolarimda 21.845 görüntüleme var. Bana yardımcı olabilir misiniz ?

Baran tektaş

Benim bir video m 10 binden fazla görüntülenme aldı . İçeriği müzik ben parayı nereden alacam
Video görüntülenme sayısı 10.924 olmuş.

denizgunes005

Cok guzel
Cok tatli
Cok fena

emine akten

benim videomda 11000 e yakın ne yapabilirim acaba para alabilmek için