Php ile mysql veritabanından excele veri aktarma işlemi nasıl yapılır?

Bazı durumlarda mysql veri tabanındaki kişi listelerini, sipariş listelerini veya çeşitli bilgileri Excel programına aktarma ihtiyacı duyarız. Hazırlayacağınız php kodları ile mysql veritabanındaki verileri düzenleyerek hızlıca Excel listeleri hazırlayabilirsiniz.

01 Aralık 2017 7.080 views 3

Birkaç satır php kodu ile mysql veri tabanındaki verileri excele aktarabiliriz. Yapmanız gereken tek şey aşağıdaki örnek kodları kendi mysql verilerinize göre düzenlemeniz olacaktır.

Bazı durumlarda veri tabanındaki kişi listelerini, sipariş listelerini veya çeşitli bilgileri Excel programına aktarma ihtiyacı duyarız. Aşağıda yazdığım kodları kendi veritabanınıza göre düzenleyerek hızlıca Excel listeleri hazırlayabilirsiniz.

Öncelikle veri tabanı bağlantımızı hazırlayalım. Türkçe karakter problemi yaşamamak için öncelikle veritabanı türünün utf8_general_ci dil kodlamasıyla tanımlandığından emin olun.

Yukarıdaki kodları isterseniz direk sayfanıza dahil ederek, isterseniz de ayar.php olarak kaydettikten sonra require_once(‘ayar.php’) komutu ile istediğiniz başka bir php dosyasına include edebilirsiniz.

Aşağıdaki fonksiyon veri tabanından gelen düzenli verileri Excel satır ve sütunlarına aktarma işini gerçekleştirecek.

Şimdi veri tabanından verileri çekecek php kodunu yazalım.

Son olarak oluşturduğumuz kayıt dizilerini Excel tablosuna aktaracağız.

Çalışan örnek dosyayı indirmek için TIKLAYIN!

 

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
71
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
haydar

hocam yaptım oldu da müşterinin adresi uzun olunca 2. satira geciyor yani 1 sipariş 2 satır yer kaplıyor düzenlerken sorun yaşıyorum buna çözüm var mıdır ?

Mücahit

Hocam excel dosyası içinde aşağıdaki hatayla karşılaştım yardımcı olabilrimsiiniz

Notice: Undefined variable: replaceDotCol in C:\wamp64\www\yesilurt\satis-analizi-cikart.php on line 208

    Tanımlanamayan veri uyarısı veriyor.veritabanı adı veya kolon adlarını kontrol edin lütfen