Teknolojinin son harikası drone

Son yılların en gözde teknolojisi drone… Peki drone 21. yüzyıla damgasını vuracak bir buluş haline gelebilecek mi?

07 Kasım 2017 2.097 views 0

Drone sözcüğü, son birkaç yılda dilimize tabiri caizse “cuk oturan” bir kavram haline geldi. “Yerden kumandalı hava aracı“ anlamına gelen drone sözcüğü belki de geleceğin teknolojilerine yön veren bir buluş olacak. Zira ilk başlarda sadece hobi amaçlı olarak üretilen bu kumandalı uçan araç birkaç yılda bir çok sektörde çeşitli amaçlarla kullanılmaya başlandı.

Yaygınlaşmaya başlamasından kısa bir süre sonra gizliliğin önemli olduğu askeri alanlarda, uçmasının tehlikeli olduğu ve uçaklar için tehlike arz edebileceğinden dolayı sivil ve askeri havaalanları üzerinde veya özel hayatın gizliliğini ihlali gibi sorunlar nedeniyle drone uçurmak için bir ehliyet şartı ve izin şartı getirildi.

Drone’lar, üzerine yerleştirilen yüksek kalitede video çekebilen kameralar ile uzak ve yüksek mesafelerden video çekebilme özelliği sayesinde bir çok film setinin vazgeçilmez aracı haline geldi.  Gps teknolojisi ile donatılan drone kola takılan izleme cihazı sporcuyu izleyebilme özelliği sayesinde birçok aksiyon sporunun gözde teknolojisi oldu. Açık havada gerçekleştirilen bir çok toplantı, açılış ve etkinliklerde, ayrıca bir çok tanıtım filmi çekimlerinde sıklıkla kullanılmaya başladı. Hatta sektör o kadar ilerledi ki katlanabilir ve cebe sığacak küçüklükte modelleri bile üretildi.

Son birkaç yılda drone bambaşka sektörlerde kullanılmaya başladı. Örneğin birçok ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından arazi taraması için kullanılıyor. Amerika’da Amazon firması birçok yere kargolarını gelişmiş ve yük taşıyabilen dronelar ile gerçekleştirerek,  kargo giderlerini minimum seviyelere çekmeyi amaçlıyor. Boğulma vakalarının sık yaşandığı sahillerde denizin ortasındaki kişiye can simidi taşıma görevi ile tatil sektöründe de yerini almış durumda. Ayrıca savaş veya doğal afet durumlarında ulaşılamayan bölgelere drone yardımıyla ilaç veya gıda taşınması gibi hayati görevler yine droneların.

Son bir yılda drone yapısından yola çıkarak birçok teknolojik araç üretilmeye başladı. Hoverbike ismi verilen drone motosikletler ile insan taşıyabilen modelleri üzerinde geliştirme çalışmaları yapılıyor.

En son haber ise bir cep telefonu firmasından geldi. LG firması drone cep telefonu üretimi ile ilgili bir tanıtım videosu ile yayınladı.

Görülüyor ki drone önümüzdeki yılların en gözde cihazı olmayı sürdürecek. Belki de 21. yüzyıla damgasını vuracak teknolojik icat olmayı başaracak…

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
BENZER KONULAR
YORUM YAZ