Ses kaydından dip ses kaldırma (Resimli Anlatım)

10 Mayıs 2017 12.639 views 0

Bu yazıda Audacity programını kullanarak ses kayıtlarındaki dip sesi (hışırtı) kaldırmak için yapılması gereken işlemleri anlatmaya çalışacağız.

Ülkemizde youtube videolardan para kazandırmaya başladığından bu yana bir çok insan youtube videoları üretmeye başladı. Bir çok youtube kanalından milyonlarca video youtube’a yüklendi. Profesyonel olmayan ekipmanlarla video oluşturma sürecinde youtube içerik üreticileri bir çok problemle karşılaşmaktadır. Bunlardan en çok karşılaşılan sorunlar ise cep telefonu ile yapılan düşük kaliteli videolar ve kalitesiz mikrofonlarla yapılan düşük kaliteli ses kayıtlarıdır.

Piyasada uygun fiyatlara satılan ve profesyonel olmayan mikrofonlarla yapılan kayıtlarda en çok karşılaşılan sorun, ses kaydında oluşan ve dip ses denilen hışırtı sesidir. Dip sesi videolarda izleyiciyi rahatsız ettiği için youtube videolarının izlenme oranında olumsuz etki yapmaktadır.

Şimdi audacity programını kullanarak kayıtlardaki dip sesi nasıl en az seviyeye düşürebileceğimizi görelim.

Öncelikle audacity ile ses kaydı yaptın.

Sonra oluşan ses kaydı içerisinde konuşmadığınız boş olan alanı seçin.

Etkiler menüsünden Gürültü Azaltma seçeneğini tıklayın.

Açılan pencerede “Gürültü Profilini Getir” seçeneğini tıklayın. Bu işlemden sonra pencere otomatik olarak kapanacaktır.

Şimdi CTRL+A kısayol tuşları ile tüm ses kaydını seçin. Ardından tekrar Etkiler menüsünden Gürültü Azaltma seçeneğini tıklayın. Aynı pencere açılacak fakat bu sefer aşağıdaki Tamam butonu aktif olacaktır.

Tamam butonuna basarak işlemi tamamlayın.

Yukarıdaki işlemleri 2 kez tekrarladığınızda dip sesi çok hafif bir düzeye kadar silinebilmektedir. 3 defa yaptığınızda dip sesini daha çok silecek fakat sizin konuştuğunuz yerlerdeki sesleri de olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle işlemi 2 defa tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

 

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
BENZER KONULAR
YORUM YAZ