Fritzing programında olmayan nesneler nasıl eklenir?

Fritzing programında devre çizerken bazı elektronik elemanların programda olmadığını farkettiğiniz olmuştur. Peki fritzing programında olmayan elektronik elemanlar nasıl eklenir? Gelin hep birlikte sorunun cevabını öğrenelim…

19 Aralık 2017 8.142 views 0

Fritzing programı basit düzeyde elektronik devre çizimlerini hızlıca yapmak için en çok kullanılan programlardan birisidir. Özellikle frizting programı web sitesinde elektronik devreleri, arduino devreleri ve çeşitli hobi devreleri ile ilgili makale yazan webmasterlar ve youtube kanalında elektronik konulu video hazırlayan youtube video üreticilerinin çoğunlukla kullandığı ücretsiz bir programdır.

Fritzing programını ücretsiz olarak indirmek için tıklayın…

Yukarıdaki linkte açılan sayfada donation (bağış) bölümünden 0 seçtikten sonra download butonuna basıp bir sonraki sayfadan işletim sisteminizin türüne göre uygun olan Fritzing versiyonunu indirebilirsiniz.

Fritzing programı kurulumsuz olarak çalıştırılabilen bir programdır. Programı çalıştırdığınızda bir çok elektronik devre elemanın şablonlarını bulabilirsiniz. Fakat bir çok çeşitte devre elemanı olduğundan hepsini program içerisinde olmayabiliyor. Bu durumda bazı devre elemanlarını daha sonradan fritzing programına eklemeniz gerekmektedir.

 

Firtzing programına devre elemanı ekleme işlemi…

Firtizng programında eksik olan devre elemanlarını programa ekleyebilmek için devre elemanının modelin googleda arayıp, fzpz uzantılı şablon dosyası bilgisayara indirilmelidir.

Örneğin fritzing programını indirdiğinizde L298N motor sürücü kartı devre şemasının fritzing programında eksik olduğu görürsünüz. Eksik olan devre elemanını fritzing programına eklemek için için ilk adım olarak ‘L298N fritzing’ anahtar kelimesiyle google araması yaparak devre elemanının fzpz dosyasını bilgisayarımıza indirimeliyiz.

İkinci adım olarak sağ üst tarafında bulunan ‘Core Parts’ yazısının sağındaki menüye tıklayarak ‘İçeri aktar’ seçeneğini tıklayarak indirmiş olduğunuz fzpz uzantılı dosyayı seçtikten sonra istediğiniz devre elemanını fritzing içerisine yüklemiş olacaksınız.

Bu işlemi yaptıktan sonra fritzing programına eklemiş olduğunuz devre elemanını devrelerinizde kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda örnek olması açısından fritzing programına arduino için kullanılan l298n motor sürücü kartının devre şemasını ekledik. Yukarıdaki adımları kullanarak istediğiniz devre elemanını kolayca fritzing programına ekleyerek devre çizimlerinizde kullanabilirsiniz.

 

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
3
BENZER KONULAR
YORUM YAZ