Çöken bilgisayardan veri kurtarma-usbden çalışan xp

Bu yazıda çöken bilgisayardan veri kurtarmak için çok fayda sağlayan usbden çalışan işletim sistemi hazırlamak için gerekli adımları anlatacağız.

08 Kasım 2018 9.037 views 0

Bir çok bilgisayar kullanıcısının ortak kabusu çöken bilgisayardan  dosya kurtarmak için harcadığı zaman ve yaşadığı stres olabilmektedir. Bazen elimizin altında olsun diye çok kullandığımız önemli evrakları veya üzerinde çalıştığımız projeleri masaüstünde saklarız. İşte bu hata bilgisayar çöktüğünde bize çok pahalıya patlayabilir. Aylarca üzerinde çalıştığımız projeleri kaybetme durumuyla karşılaşabiliriz. İşte bu durumda çöken bilgisayardaki verileri kurtarmak çok önemli bir probleme dönüşebilir. Peki bozulan bilgisayardan format atmadan verileri kurtarmak için nasıl pratik bir yol izlemeliyiz? Bu yazımızda tam da bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Bilgisayarınızın işletim sistemi zarar gördüğünde bilgisayar düzgün bir biçimde başlatılamaz. Bu durumda format atarak yeni bir işletim sistemi kurmamız gerekir.  Format atmak işletim sisteminin kurulu  olduğu disk bölümünü sileceğinden bu durumda masaüstündeki  verilerinizi  kaybedeceksiniz demektir.

Şimdi çöken bilgisayarın harddiskindeki verileri kurtarmak için yapılması gereken işlemleri adım adım inceleyelim.

USB’den çalışan işletim sistemi nasıl hazırlanır?

Çöken bilgisayardaki verilerinizi kurtarmak için uygulanabilecek yöntemlerden birincisi  usbden çalışan bir işletim sistemi hazırlamaktır. USB ile bilgisayarı başlatıp, ihtiyacımız olan dosyaları kurtarabilme şansına sahip olacağız. Peki usbden çalışan windows nasıl hazırlanır?

Bu işlemi yapmak için elimizde bir live windows XP iso dosyası ve işletim sitemini usbden çalışır hale dönüştürmek için Rufus programına ihtiyacımız var.

Portable XP versiyonunu indirmek için tıklayın.

Portable Rufus programını indirmek için tıklayın.

İlk işlem olarak elinizde 8GB kapasiteye sahip bir usb bellek olması yeterlidir. Usb yi bilgisayara taktıktan sonra Rufus programını çalıştırın.

Not: Bu işlem usb diski formatlayacağından içinde önemli bir belge olmadığına dikkat edin.

Aşağıdaki görseldeki işlemleri gerçekleştirin.

Çöken bilgisyardan veri kurtarmak için usbden açılan işletim sistemi hazırlama

usbden-çalışan-işletim-sistemi-hazırlama-rufus

Son olarak “BAŞLAT” butonuna basarak usbden açılan işletim sisteminin hazırlanmasını bekleyin.

İşlem tamamlandıktan sonra hazırladığınız açılış belleğini çöken bilgisayara takın. Açılışta DEL veya F2 tuşlarına basarak BIOS ayarlarına geçiş yapın. Buradaki Boot başlığından 1. Açılış seçeneği olarak flash belleği seçin.

Buişlemi bilgisayar açılışında klavyeden F8 tuşuna basarak ulaşacağımız Boot seçeneklerinden yine USB belleği seçerek de gerçekleştirebiliriz.

Tüm işlemleri doğru yaptıysanız bilgisayarınızı usbden çalışan XP işletim sistemiyle başlatmış oılacaksınız.

Artık normal bir bilgisayarı kullanıyormuş gibi masaüstü dosyalarınıza ulaşıp verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Sonuç  olarak usbden açılan işletim sistemi hazırlayarak çöken bilgisayarımızdaki verileri kurtarmak için gerekli adımları anlatmaya çalıştık.

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
21
BENZER KONULAR
YORUM YAZ