Bozuk harici harddiskten veri kurtarma işlemi nasıl yapılır?

30 Mart 2017 11.664 views 0

Harici harddiskler hassas yapıları nedeniyle bazen bilgisayarlar tarafından okunamaz duruma gelebilir. Bu durumda bozuk harici harddiskten verilerimizi kolay bir şekilde nasıl kurtarırız? Cevabı yazımızda, kaçırmayın…

Bozuk harici harddiskten veri kurtarma işlemini nasıl yapabiliriz?

Harici harddiskler son dönemde ucuzlayan fiyatıyla bilgisayarımızın depolama yükünü önemli ölçüde azaltan depolama birimlerinin başında gelmektedir. Zira cep telefonlarıyla çekilenen GB’larca veri harici harddisklerimizde saklanmakta. Peki harici harddiskimiz zarar görürse ve bilgisayar tarafından dosyalar okunamazsa ne olur.  Olacak şey önce panik, sonra üzüntü ve can sıkıntısı… Canınızı sıkmayın verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Harici harddiskler neden bozulur?

Harici harddiskler hassas cihazlardır. Sert bir sarsıntı veya masaya koyarken hızlı bir şekilde çarpma bile harici harddiskin bozulmasına neden olabilir. Tabi bu makalenin konusu donanımsal olarak çok büyük zarar görmüş harici harddiskler için geçerli değil.

Harici harddiskler usb üzerinden bilgisayara bağlandıkları için uzun süreli kullanımda harici harddiskin usb portu zarar görebilir. Bu durumda bilgisayara diskinizi usb üzerinden bağladığınızda, harddisk ışığı yanar, hatta motor çalışmasının titreşimini bile hissedersiniz fakat bilgisayarınızın verilerinizi okuyamadığını görürsünüz.       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu durumdaki harici harddiskin kutusunu dikkatli bir şekilde açtıktan sonra içerisindeki sata diske ulaşmamız gerekiyor. Büyük ihtimalle arızalı olan bölüm harici harddiski usb üzerinden bilgisayara bağlayabilmemizi sağlayan bu küçük devredir.

Bu parçayı çıkardıktan sonra elimizde bir sata harddisk olacak. Usb to sata,ide dönüştürücü kablo ile bu diski bilgisayarımıza bağlayıp içerisindeki verileri okuyabileceğiz.

USB to SATA,IDE Kablo Nedir?

Bu kablo seti IDE veya SATA harddisklerinizi USB postunu kullanarak dışarıdan bilgisayara bağlayıp verileri okumamızı sağlar.

Kablo setinin kutu içeriğinde bir güç kablosu, sata güç kablosu, sata veri kablosu ve usb kablosu bulunmaktadır. Harddiskinizin türüne göre kablo seçerek harddisklerinizi bilgisayara usb portu üzerinden bağlayabileceksiniz.

 

Bozuk harici harddiski bu kablo aparatını kullanarak usb üzerinden bilgisayara bağladığınızda bilgisayarınız verileri okuyacaktır. (Daha büyük bir donanımsal problem oluşmamışsa.)

Aşağıda usb to sata,ide kullanarak bozuk harici harddiskten verilerimizi nasıl kurtarabileceğimiz ile ilgili videomuzu izleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
2
BENZER KONULAR
YORUM YAZ