Attribute Changer ile flash disk dosyalarını gizleyen virüsten kurtulun

12 Eylül 2017 4.894 views 0

Bu yazımızda bir çok kişinin başına gelen ve flash disklerimizdeki gizlenmiş dosyaları ücretsiz bir program olan Attribute Changer ile nasıl geri getireceğimizi anlatmaya çalışacağız.

Bazı virüsler flash disk veya harici harddisklerdeki dosyaların niteliklerini değiştirerek, dosyaları sistem dosyası niteliğine çevirmektedir. Bilgisayar ayarlarında sistem dosyaları da bilgisayar güvenliğini sağlamak amacıyla gizlediği için dosyalarımız görünmez ve doğal olarak dosyalarımızın silindiği endişesine kapılırız. Bu durumdaki dosyalarımızı Attribute Changer programı ile kolayca eski haline dönüştürmek mümkün.

Attribute kelimesinin Türkçe anlamı nitelik veya öznitelik olarak çevrilir. Yani program nitelik değiştirici özelliğe sahiptir. Attribute Changer programı ile virüs tarafından sistem dosyası niteliğine dönüştürülen dosyaların tekrar salt okunur niteliğe dönüştürerek gizlenmiş dosyaları eski haline getirerek bu sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Öncelikle programı kurmalısınız. Google’da arama yaparak programı ücretsiz olarak edinebilirsiniz.

Klasör seçeneklerinden sistem dosyalarını ve gizli dosyaları göster seçeneklerini aktifleştirin

Virüsün dosyalarınızı gizli ve sistem dosyası niteliğine dönüştürdüğünü söylemiştik. Bu durumda öncelikle bu özellikteki dosyaları görünür hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için bilgisayarınızın Denetim Masası ayarlarına girerek Klasör seçenekleri özelliklerine tıklayın. Sağ üst köşedeki arama bölümünden arama yaparak kolayca klasör seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

Sonraki adımda gizli dosyaları göster seçeneğini tıklayın, korunan işletim sistemi dosyalarını gizle seçeneğini kaldırarak onaylayın.

Bu işlemden sonra flash diskinizi takarak dosyalarınıza gizlenmiş halleriyle ulaşabilirsiniz.

Şimdi istediğiniz dosyanın üzerinde farenin sağ tuşuna basarak açılan menüden ‘Özniteliklerini Değiştir’ seçeneğine tıklayın. Bu özellik menüye Attribute changer programının bilgisayara kurulmasından sonra eklenecektir.

Açılan menüde sistem ve gizli kutucukları işaretlenmiş olarak gelecektir. Bu kutucukların işaretlerini kaldırarak sadece salt okunur kutucuğunu işaretleyin ve işleminizi onaylayın.

Bu işlemden sonra dosyalarınız eski haline dönüştürülmüş olacaktır. Bu işlemleri tüm dosyaları seçerek toplu olarak da uygulayabilirsiniz.

Son olarak denetim masası ayarlarını eski haline getirmeyi unutmayın.

Konuyla ilgili görüş öneri ve düşüncelerinizi yorumlar kısmına yazarak bize ulaştırabilirsiniz.

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
1
BENZER KONULAR
YORUM YAZ