Google analiz nasıl kullanılır? (Resimli anlatım)

02 Haziran 2017 5.917 views 0

Google analiz (google analytics) web site ziyaretçilerini analiz edebileceği ve webmasterların mutlaka kullanması gereken google aracıdır. Gelin hep birlikte google analiz nedir? Google analiz nasıl kullanılır? sorularının cevabını verelim…

Websitesi yöneticilerinin, sitelerine gelen ziyaretçiler ile ilgili bazı istatistik bilgileri bilmeleri websitesinin gelişimi açısından çok önemlidir. Çünkü google analiz ile ziyaretçiler hakkında bir çok bilgi edinebiliriz. Örneğin, ziyaretçilerin hangi kaynaktan geldiği, hangi sayfalarımızda ne kadar süre zaman geçirdiği, hangi ülke ve şehirden bağlandığı, hangi tarayıcıyı kullandığı, masaüstü veya mobil cihazdan bağlandığı gibi bir çok işimize yarayacak bilgi edinebiliriz. Bu bilgileri kullanarak içeriklerimizi şekillendirebilir ve daha çok ziyaretçi çekebiliriz.

Peki google analiz hesabı oluşturmak için hangi adımları takip etmeliyiz…

1- Gmail adresi ile google analiz sayfasında oturum açın

https://www.google.com/analytics/ adresine gidin ve açılan sayfada “Oturum Açın” butonuna tıklayarak gmail hesap bilgilerinizle giriş yapın.

2- Google analiz hesabı oluşturun

Oturum açma işleminden sonra web sitenizin bilgilerinin bulunduğu bir form doldurmanız gerekiyor.

İşaretli alanları web sitenize göre doldurun. Formu doldurduktan sonra “İzleme kimliği alın” butonuna tıklayın.  Ekrana çıkan hizmet sözleşmesi ile ilgili pencerede “Kabul Ediyorum” butonunu tıklayın.

Buradan isterseniz javascript kodunu, isterseniz de php kodunu google analiz izleme kimliği olarak kullanabilirsiniz.

3- İzleme kimliğini websiteniziz <head>  </head> etiketleri arasına yerleştirin

İzleme kimliğini web sitenizin tüm sayfalarında <head></head> etiketleri arasına, wordpress kullanıyorsanız genellikle header.php ismindeki dosyayı düzenleyicide açarak yine <head></head> etiketleri arasına yapıştırın ve dosyalarınızı kaydedin. İşlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra websitenize giriş yaptığınızda sol menüdeki “Gerçek Zamanlı” başlığını tıklayarak anlık website ziyaretçilerinizi görüntülemeye başlayabilirsiniz.

Makalemiz burada sona erdi arkadaşlar. Hepinize bol ziyaretçili günler dilerim.

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
BENZER KONULAR
YORUM YAZ