Hangisi daha hızlı düşer? Tüy mü yoksa bowling topu mu?

23 Mayıs 2017 6.472 views 0

Aristoteles fizik kuramına göre aynı yükseklikten bırakılan cisimlerin kütlesine bağlı olarak ağır olan cisim hafif olan cisme göre daha hızlı düşer. Peki gerçekten bu yasa tüm koşullarda aynı sonuç veriyor mu? Galileo deneyi bildiklerinizi alt üst edecek…

Aristoteles, aynı yükseklikten bırakılan iki cisimden ağır olanın yere daha hızlı düştüğüne inanıyordu. Galileo ise bunun tam aksini düşünüyordu. Yani yere düşme hızının kütleye bağlı olmadığını düşünüyordu.

Galileo’ya göre aynı yükseklikten bırakılan farklı ağılıktaki cisimlerin yere aynı anda düşeceğini iddia etti. Bu iddiasını ünlü Pisa kulesinden bıraktığı iki farklı topun aynı anda yere düşmesiyle kanıtlamıştı. Galileo ayrıca tüy, kağıt gibi hafif cisimlerin hava sürtünmesi nedeniyle havada daha uzun süre kaldığını iddaa ediyordu. Havadan arındırılmış bir ortamda aynı yükseklikten yere bırakılan tüy ve bir topun yine aynı anda yere düşeceğini belirtti.

Örnek verecek olursak; iki özdeş kağıt paradan birisini buruşturarak top haline getirip diğer paraya herhangi bir işlem uygulamadan aynı yükseklikten aşağı bırakırsak buruşturulmuş kağıt önce düşecektir. Bu deney, düşme hızının kütleden bağımsız olduğunu, tamamen cismin formu ve havanın karşı koymasından meydana geldiğini açıklayacaktır.

BBC tarafından hazırlanan bir deneyde NASA’nın kullandığı havası tamamen boşaltılabilen vakumlu bir odada aynı yükseklikten bırakılan tüy ve bowling topunun yere düşme hızı değerlendirildi.

İlk denemede hava dolu odada gerçekleştirildiğinde hava muhalefetine maruz kalan tüy, bowling topunda daha uzun sürede düşüyor. İkinci deneme için 3 saatlik bir vakumlama sonucunda odadaki tüm hava vakumlanıyor.

Aynı deney tekrarlandığında tüy ve bowling topunun aynı anda yere düştüğü görülüyor.

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
1
BENZER KONULAR
YORUM YAZ