Potansiyometre ile RGB led kontrolü nasıl yapılır?

3 potansiyometre ile RGB led içindeki üç renk ayrı ayrı kontrol edilerek ara renkleri elde etmek de mümkündür. Bu işlem için arduinoya bağlı 3 potansiyometreden okunan değerleri RGB ledin renk pinlerine pwm sinyali olarak göndermek yeterli!

01 Mart 2018 6.356 views 0

Daha önceki yazımızda Arduino ile RGB led kontrolününün nasıl yapılacağını öğrenmiştik. Bu yazımızda ise potansiyometre ile RGB led kontrolü yapmaya çalışacağız.

Bildiğimiz gibi potansiyometreler 0-1023 arasında analog değerler üretmektedir. Potansiyometreden alınan analog değerler map komutu ile 0-255 arasındaki pwm sinyallerine dönüştürülerek, arduino üzerindeki pwm pinlerine bağlı RGB led pinlerine aktarılarak RGB led kontrol edilebilir. Bu sayede kırmızı, yeşil ve mavi dışında tüm ara renkleri de potansiyometreleri hareket ettirilerek ara renkler elde edilebilmektedir.

Şimdi hep birlikte potansiyometre ile RGB led nasıl kontrol edilir? Devre şemasını ve arduino kodlarını inceleyelim.

Devre şeması incelendiğinde RGB led renk pinleri arduino 3,5,6 numaralı pwm pinlerinde bağlandı. Potansiyometrelerin veri pinleri ise sırayla A0,A1,A2 analog pinlerine bağlandı.

Şimdi hep birlikte potansiyometre ile RGB renkleri kontrol etmek için gerekli arduino kodlarını yazalım.

Yukarıdaki devre şemasını doğru bir şekilde kurup, arduino kodlarını yüklediğinizde potansiyometreleri çevirerek RGB led renk kontrolünü kolaylıkla gerçekleştirebileceksiniz.

Konuyla ilgili görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
BENZER KONULAR
YORUM YAZ