Ardunio potansiyometre ile servo motor kontrolü

Bu yazımızda arduino ile potansiyometre kullanarak servo motor kontrolü için gerekli bağlantı şemasını ve arduino kodlarını inceleyeceğiz.

08 Mayıs 2017 21.156 views 2

Merhaba sevgili kodlakafa.com takipçileri. Bu yazımızda arduino ile potansiyometreden okunan değeri servo motora aktararak potansiyometre ile servo motor kontrolü için gerekli arduino kodlarını hazırlayacağız.

Öncelikle bağlantı şemasını inceleyelim.

Arduino’ya bağlanacak nesne sayısı arttıkça arduino’nun 5V ve GND pinleri yetersiz gelmeye bağlayacaktır. Bu durumda devreleri daha sade ve kolay hale getirmek için breadboard kullanmamız gerekiyor. Breadboard birer kanaldan verilen + ve – kutupları sayesinde istediğimiz kadar cihazı arduino ile bağlama avantajını sağlıyor.

Yukarıdaki şemada arduinodan aldığımız 5V ve GND pinlerini breadboard’un + ve – kanalına bağladık. Sonrasında potansiyometre ve servo motor için gerekli olan 5V ve GND bağlantılarını breadboard üzerinden yaptık. Potansiyometrenin data kablosunu arduino A1 pinine, servo motorun turuncu pinini ise arduino 3 (şemada 2 numaralı pin olmuş ama normalde pwm pinlerinden birine bağlanmalıdır. Siz 3 numaralı pwm pinine bağlayın.) numaralı pine bağladık.

Arduino kodlarını yazmaya başlamadan önce potansiyometre ve servo motor kullanımıyla ilgili makalelerimizi incelemeniz faydalı olacaktır.

 

       

Potansiyometre ile servo motor kontrolü için gerekli arduino kodları

Kodlamada potansiyometreden okunan 0 ile 1023 arsındaki analog değerleri map komutu ile 0-180 derece arasında indirgedik. Sonrasında oluşan değeri motor.write(yeni_deger) komutu ile servo motora gönderdik.

Kodları arduino’ya yükledikten sonra potansiyometreyi sağa veya sola çevirerek servo motoronu ileri, geri hareket ettirebileceksiniz.

Ardunio potansiyometre ile servo motor kontrolü başlıklı videoyu izleyerek daha detayı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Soru, görüş ve düşünceleriniz için aşağıdaki yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

 

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
11
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
hüseyin teloglu

kodda 3 numaralı pin olmasına rağmen şemada 2. pin gözüküyor