Arduino ile servo motor kontrolü nasıl yapılır?

Bu yazımızda arduino projelerinde en çok kullanılan motor çeşidi olan servo motorların arduinoya bağlantısını ve arduino kodlarını inceleyeceğiz.

08 Mayıs 2017 62.410 views 19

 Servo motorlar 0 ile 180 derece arasında 1 derece hassasiyetiyle dönebilen motorlardır.  Bu özellikleri nedeniyle bir çok projede kullanılmaktadır. Servo motorların arduino kartına bağlamak için 3 farklı renk kablosundan kırmızı renk kablo arduinonun 5V pinine, kahverengi olanı GND pinine, turuncu olanı ise ardunionun 3,5,6,9,10 veya 11 numaralı pinlerinden birisine bağlanır.

Servo motorların arduino bağlantısı aşağıdaki şemada gösterildiği gibi yapılmalıdır.

 

Servo motorların çalışabilmesi için gereken kütüphane dosyası arduino kurulumunda otomatik olarak yüklendiği için herhangi bir kütüphane kurulumuna gerek olmamaktadır. Servo motor için gerekli kütüphane dosyası #include<Servo.h> kodu ile eklenir.

Gerekli arduino servo motor kodlarını yazalım ve inceleyelim.

Servo motorlar 0 ile 180 derece açılarında dönebilen motorlar olduğundan, motor.write(açı) komutunda açı yerine 0-180 arası bir değer yazarak servo motorunuzu hareket ettirebilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte is servo motorumuzun 0 ile 180 derece açı aralığında birer açılık değişimle sürekli ileri ve geri dönmesini sağlayabiliriz.

Arduino ile servo motor kullanımı ile ilgili videomuzu izleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum bölümünü kullanarak sorularınızı iletebilir, görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
14111
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
Abdülkadir Kıyı

Arduino ile sg90 servo kontrolünde (potansiyometre yokken) motor hızını nasıl ayarlayabilirim örnek bir program ile yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Alkan erkeç

Kolay gelsin. Merak ettigim konulardan ilki tek motor surucu kart ile 2 adet servo motor surebilirmiyim. İkincisi elimde sg90 modeli bir servo motor var bu motora yaklasik 2 saat boyunca 9 v guç verdigimde motor zarar gorur mü. Üçüncusu eliniz arduino yu hiç bilmeyen birine ogretebilecek sekilde kitap yada dokuman var mi. Ornegin lop nedir write nedir bunlari aciklamali anlatan kitap var mi Varsa satin alabilirim.

  motor shield kartlar yardımıyla birden fazla servo motoru sürebilirsiniz. Servo motorun zarar göreceğini zannetmiyorum zira içinde koruma devresi var.

  arduino c tabanlı olarak çalıştığı için c anlatan bir kitap edinebilirsiniz.ya da internette bir çok web sitesinde dizileri döngüleri fonksiyonları anlatan içerikler var. Arduino açısından bakıldığında kullanılan komutlar oldukça az zaten.

Özgür Göksu

Sg90 servo motoru arduino üzerinden tek butonla 3 konumlu olarak kontrol etmek istiyorum. Şu şekilde; servo 0 derecede başlayacak, butona bir kere basıldığında 45 dereceye gidip duracak (butonu bıraksak da orada kalacak), ikinci basışta 90 dereceye gidecel ve orada kalacak, tekrar basıldığında 0 dereceye dönecek. Böyle bir döngü yapmak stiyorıum. mümkün mü?

  Tabiki yapılır oldukça basit bir işlem aslında. Mantık olarak bir sayac değişkeni oluşturun. Buttonu 2 numaralı dijital pine, servoyu 5 numaralı pwm pinine bağlayın. Aşağıdaki kodları yükleyin.

  #include Servo.h //Servo.h kğtphanesini büyük küçük işaretlerine alacaksın
  Servo motor;
  int buton=2;
  int sayac=0;

  void setup() {
  motor.attach(5);
  pinMode(buton,INPUT);
  }

  void loop() {
  if(digitalRead(buton)==1){
  delay(200);
  sayac=sayac+1;
  if(sayac==3){sayac=0;}
  motoraYaz(sayac);
  }
  }

  void motoraYaz(int sayac){
  switch (sayac){

  case 0:
  motor.write(0);
  break;

  case 1:
  motor.write(45);
  break;

  case 2:
  motor.write(90);
  break;
  }
  }

Bayram keçe

Arduino ile 5 tane servo kontrol etmek istiyorum mümkün müdür

  Evet mümkündür. Uno için 3-5-6-9-10-11 numaralı pwm pinlerine bağlayarak kontrol edebilirsini. Ancak beslemeyi harici bir pil ile yapın. Arduino yeterli akımı sağlayamayabilir.

zülfikar

servo motoru 12v luk bir aküye baplayıp birde devre anahtarı eklemeti istiyorum devre açıkken 0 anahtarla devreyi kapttığımızda 90 dereceye gitmesi için yardımcı olurmusunuz

Furkan dündar

Merhabalar servo motoru örneğin robot kolu sağa sola döndürürken çok hızlı dönüyosa bunu kod ile nasıl yavaş döndürebiliriz

  neyle kontrol ediyorsunuz servoları. For döngüsü içinde istediğiniz derece kadar arttırıp azaltarak yapabilirsiniz.

abi ben butana bastığımda yukarı doğru kaymasını istiyom ıronman daki gib falan ama sadece buton bastığımda çalışsın istiyorum nasıl yapcam

  sitede arduino ile buton kullanımı ile ilgili yazı var. iki kodu birleştireceksiniz.

Burak Borekci

Merhaba, servo motorun 90 derecelik bir aci yapmasını belirli bir zaman icinde yapmasını nasil sağlayabiliriz? Örneğin servo motorun 5 sn içinde 90 derecelik bir dönüş yapmasını nasil sağlarız.
Teşekkürler

  Acı değerini azar azar arttırarak istediğiniz saniyeyi elde edebilirsiniz

faruk

merhaba ben servo motoru 15 dk da bir hareket ettirmek istiyorum 15 dk da bir hareket etmesi için ne kullanmalıyım

Dogan

Birden fazla servoyu aynı anda nasıl yavaşlatırız

Beyza Tizik

teleduino üzerinden servo motor kontrolu yapamıyorum nasıl yapabilirim ?