Arduino ile RGB led kullanımı

RGB led, arduino projelerinde projenin işleyişine göre farklı renkte ışık elde etmek için kullanabileceğiniz ve kullanımı oldukça basit bir modüldür. Bu yazıda RGB led arduinoya nasıl bağlanır?, arduino ile RGB led kullanmak için gerekli kodlar nelerdir? sorularının cevaplarını öğreneceğiz.

26 Şubat 2018 27.403 views 5

RGB led, içerisinde kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere 3 renkte led bulunan bir led çeşididir. RGB led 4 bacaklı led olarak veya modül olarak bulabileceğiniz oldukça ugyun fiyatlı bir üründür.

RGB led Nasıl çalışır?

RGB ledler ortak anot ve ortak katot olmak üzere iki farklı yapıdadır. Ortak anot ledlerde R, G ve B nin (+)  uçları, ortak katotlu ledlerde ise (-) uçları birleştirilmiştir. Ortak anotlu RGB ledlerde ortak uca 5V, ortak katotlu ledlerde ortak uca toprak hattı (GND) bağlnamalıdır. Diğer 3 bacakla kırmızı, yeşil ve mavi renkleri kontrol edeceğimizden arduino üzerindeki PWM pinlerinden herhangi birine  bağlanmalıdır.

RGB led arduino bağlantısı nasıl yapılır?

RGB led içerisindeki her bir led için 0-255 arasında PWM sinyali ile renk ayarı yapılabilir. Bu nedenle RGB led arduino bağlantısı yapılırken arduinodaki ~ işareti ile gösterilen PWM özellikli dijital pinler tercih edilmelidir. Bu sayede 3 farklı pinden ledlere farklı pwm değerleri göndererek RGB led ile farklı renkler elde etmek mümkün olacaktır. Aşağıda ortak katot olan RGB led ve modül led arduino bağlantı şemasını inceleyerek, elinizdeki ürüne göre devrenizi kurabilirsiniz.

 

RGB led arduino kodları nasıl yazılır?

Kodları inceleyecek olursak, analogWrite komutu ile seçili pine 0 ile 255 arasında pwm sinyali gönderiyoruz. Burada sinyal pwm değeri 0 ise led yanmayacak, 255 ise tam parlaklıkla yanacaktır. Yukarıdaki örnekte kırmızıya 0, yeşile 255 ve maviye de 180 pwm değeri gönderdik. Bu durumda led bu gönderdiğimiz 3 sinyal durumuna göre karışım bir renk verecektir.

Bu kodda ise random komutu ile  0-255 arasında rastgele değerler üreterek her bir saniyede ledin rengini rastgele olarak değiştiriyoruz.

Bu yazıda arduino ile RGB led kullanımını inceledik. Bir sonraki yazımızda 3 farklı potansiyometre kullanarak RGB led ile farklı renkler elde etmeye çalışacağız.

 

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
62
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
Ee

Tcs3200 renk sensoru ile renk algilama projesi yapıyorum projede sensor rengi algılayıp lcd ekrana yazdırdığı sadece bu projeyi biraz daha geliştirmek istiyorum mesela servo motor ve kullanarak renk algılandiktan sonra servo motorun ucuna ibre takip onun algılanan renge dönmesi gibi buma ek olarak rgb led kullanarak algılanan rengin yanmasını istiyorum ama kod yazma ve devre şemasını nasıl olusturucami bilmiyorum lütfen yardımcı olabilirmisiniz acilll

Emre Balım

Çok iyi olmuş ellerinize sağlık ama keşke renkler arası geçişler biraz daha yumuşak olsa

    Teşekkürler. Buradaki amaç hiç bilmeyenlere bir yol gösterebilmek. Biraz uğraşıldığında elbette dahi iyi şeyler yapılabilir.

AGAH

BEN YAPTIM AMA SADECE YERŞİLDE KALIYO

Aek

Android uygulama linki çökmüş