Arduino ile PIR sensörü nasıl kullanılır?

PIR (Passive Infrared sensor) ortamlardaki canlı hareketini algılamak için kullanılan sensörlerdir. PIR sensör arduino ile birlikte bir çok projede kullanılabilir. Bu yazımızda PIR sensörlerin arduino bağlantısını, örnek arduino PIR kodlarını inceleyeceğiz

04 Aralık 2017 13.855 views 1

Merhaba sevgili kodlakafa.com takipçileri. Bu yazımızda PIR (Passive Infrared sensor) sensör nedir? PIR sensör nerelerde kullanılır? PIR sensör arduino bağlantısı nasıl yapılır? PIR sensör arduino ile nasıl kullanılır? sorularının cevaplarını bulacaksınız…

PIR (Passive Infrared sensor) sensör nedir?

PIR sensörleri, ortamda oluşan canlı hareketini algılamak için kullanılır. Görüş açısındaki herhangi bir hareketi algıyarak bağlı olduğu devrelere sinyal gönderir. PIR sensörün günlük hayatta en çok gördüğümüz yerler ise apartman merdiven aralarındaki lambalardır. Bu lambalar üzerlerindeki hareket sensörü ile ortamdaki hareketi algılayarak lambaların yanmasını sağlarlar.

PIR sensörler bir çok devrede kullanıldığı gibi, arduino ile çeşitli hobi amaçlı projelerde de kullanılmaktadır.

 

PIR sensör arduino bağlantısı nasıl yapılır?

PIR sensörlerin 3 bağlantı noktası vardır. Bunlardan birisi 5V, diğeri GDN (topraklama) ve ortadaki ise DATA yani veri pinidir.

PIR sensörler dijital veriler üretirler. Yani ortamda hareket varsa 1 değeri, ortamda hareket yoksa 0 değeri döndürürler. Bu nedenle PIR sensörler arduino dijital pinlerinden birine bağlanmalıdır.

 

Örnek arduino projesinde PIR sensör ortamdaki hareketi algıladığında arduinoya bağlı ledi yakıp, buzzer ile ses elde etmeye çalışacağız.

Örnek projeye başlamadan önce konuyu daha iyi kavramanız için “Arduin ile buzzer kullanımı” ve Arduino led yakma uygulaması başlıklı makaleleri incelemenizi tavsiye ederiz. İlgili makalelere ulaşmak için görselleri tıklayınız…

PIR sensör arduino bağlantı şeması

Örnek projenin devre bağlantı şeması görseldeki gibi yapılmalıdır.

PIR sensör örnek arduino kodları

Kodları arduinoya yüklediğinizde Ctrl + Alt + M kısayolu ile serial ekranda okunan değerleri görüntüleyebilirsiniz. İlk başta okunan değer 0 olacağı için led yanmayacak ve buzzer ses vermeyecektir. PIR sensör ortamdaki hareketi algıladığında arduinoya 1 değerini gönderecektir. Bu durumda void loop() içerisindeki;

kodları ile değerin 1 olduğu tespit edilecek ve LED ve BUZZER bağlı pinlere HIGH değeri gönderilecektir. Bu durumda led yanacak ve buzzer ses çıkarmaya başlayacaktır.

 

Örnek projeyi ve kodları geliştirerek sizler daha farklı projeler üretebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden bize iletmeyi unutmayın.

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
1
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
Onur Karataç

Manuel sunroof olan aracımı elektrikliye çevirdim. Size önce çalışma prensibinden bahsedeyim sonrasında da yardım istediğim konudan, sunroof motorunu öne sardığımda sunroofun arkası kalkıyor, geriye sardığımda arkasını indirip kapalı pozisyona geliyor bu konumdayken kontrol düğmesini 3-5 saniye kontrol dışı kalmasını istiyorum ki sunroof tam kapandığında emin olayım bu konuda yardımlarınızı fikirlerinizi almak istiyorum.