Arduino ile NRF24L01 kablosuz iletişim modülü kullanımı

Merhaba sevgili arkadaşlar. Bu yazımızda hemen hemen tüm arduino meraklılarının çalıştırmakta çok zorlandığı NRF24L01 kablosuz iletişim modülünün nasıl çalıştığını inceleyeceğiz. Bu yazının sonunda elinizdeki NRF24L01 modülünü sorunsuz çalıştırıp kablosuz iletişim sağlayabiliyor olacaksınız.

12 Mart 2018 17.292 views 14

NRF24L01 çalışmıyor?  NRF24L01 nasıl çalıştırılır?  Bu iki soru bu modülü kullanmaya çalışan hemen hemen her arduino severin karşısına çıkmıştır. Çünkü NRF24L01 genel olarak hassas bir modüldür. 3.3 V gerilimle çalışmasına rağmen paraziti sevmediğinden bir çok kişi bu modülü kullanmakta zorluk çekmektedir. Modül üzerinde elektrik alıp almadığını belirten bir ışık olmadığından modülün çalışıp çalışmadığı anlaşılamamaktadır. NRF24L01 kablosuz modülünün vültaj sorununu çözmek için aşağıdaki 2 yöntemden birisini deneyebilirsiniz.

NRF24L01 Kondansatör (Kapasitör) Bağlantısı Nasıl Yapılır?

NRF24L01 kablosuz iletişim modülünün VCC ve GND pinleri arasına 3.3 uF veya 10 uF  arasında bir kondansatör (kapasitör) lehimlenerek NRF24L01 iletişim probleminin çözebilirsiniz. Elektronik malzeme satan yerlerden 50 kuruş gibi bir fiyata 10 uF (35V)  bir kondansatör temin edin. Kondansatörün eksi (-) bacağını NRF24L01 üzerindeki 1 numaralı GND pinine, diğer bacağını ise NRF24L01 üzerindeki 2 numaralı VCC pinine (bakınız:aşağıdaki görsel) lehimlemeniz yeterli olacaktır. Bu kondansatör voltaj parazitini sonlandıracak ve NRF24L01 kablosuz modülünüz düzgün çalışmaya başlayacaktır.

NRF24L01 Soket (Adaptör) ile Nasıl Kullanılır?

NRF24L01 kablosuz iletişim modülü çalışma problemini çözmek için bir diğer seçenek NRF24L01 kablosuz iletişim modülü için üretilmiş soket kullanmak olacaktır. Zira soket yada adaptör diye geçen bu küçük modül 5V ile çalışıyor ve NRF24L01’in voltaj sorununu çözüyor.  5 lira gibi bir fiyatla alacağınız soket ile NRF24L01 problemlerini çözecek ve NRF24L01 modülünün kolayca kullanabileceksiniz. NRF24L01 kablosuz iletişim modülünü sokete taktıktan sonra, soket üzerindeki aynı isimli pinleri gerekli yerlere bağladıktan sonra büyük ihtimalle kablosuz iletişimi sağlayabileceksiniz.

NRF24L01 modülünün sağlıklı çalışabilmesi için uygun kütüphaneyi kullanmak önemli bir nokta olacaktır. Bu nedenle aşağıdaki kütüphaneyi indirip, arduino kütüphane klasörüne kopyalamanız gerekiyor.

ENRF24-Master kütüphanesini indirmek için TIKLAYINIZ…

Yapacağımız örnekte 1 arduinodaki 5 numaralı pwm pinine bağlı led parlaklığını, diğer arduinoya bağlı potansiyometre ile kablosuz olarak kontrol edeceğiz.

Arduino NRF24L01 verici devresi nasıl kurulur?

Gerkli malzemeler;

1 adet arduino uno,

1 adet potansiyometre,

1 adet NRF24L01 kablosuz iletişim modülü,

1 adet NRF24L01 adaptör.

NRF24L01 kablosuz modülü adaptöre taktıktan sonra adaptör üzerindeki bağlantıları görselde gösterilen uygun pinlere bağlıyoruz. Potaznsiyometreden gelen değeri A0 analog pininden okutacağız.

 

Arduino NRF24L01 alıcı devresi nasıl kurulur?

Gerkli malzemeler;

1 adet arduino uno,

1 adet led,

1 adet NRF24L01 kablosuz iletişim modülü,

1 adet NRF24L01 adaptör.

NRF24L01 adaptör bağlantısı aynı şekilde yapılacaktır. Burada potansiyometreden gelen değerle led parlaklığını değiştireceğimizden led’in uzun bacağını (+) arduino 5 numaralı pwm pinine bağladık.

Şimdi sıra geldi NRF24L01 kablosuz iletişim için gerekli arduino kodlarını hazırlamaya…

 

Arduino NRF24L01 verici kodları nasıl yazılır?

 

Arduino NRF24L01 alıcı kodları nasıl yazılır?

Yukarıda belirtilen tüm adımları doğru bir şekilde yaptığınızda arduinoya bağlı potansiyometreden okunan değer ile diğer arduinoya bağlı bir led’in parlaklığını NRF24L01 kablosuz iletişim modülü üzerinden kontrol edebileceksiniz.

Umarım bu yazı NRF24L01 kablosuz iletişim modülünün çalışma sorunlarını nasıl çözebileceğimiz konusunda sizlere faydalı olmuştur. Konuyla ilgili yaşadığınız sorunları, bulduğunuz farklı çözüm yollarını yorum olarak yazabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
32
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
Mehmet

Uzun zamandır nrf24l01 ile kablosuz iletişim kurmak için uğraşıyordum. Tüm denemelerim sonuçsuz kalmıştı. Buradaki anlatımla nrf24l01 bağlantı sorununu çözdüm. Makale çok faydalı oldu. Teşekkürler

alıcı kesmesini bir türlü doğru çalıştıramıyorum.

Eem

Kondansatörü lehimlemem yada kondansatör kullanmak zorunlu mu

    Kondansatör kullanacaksanız lehimlemeniz gerekmektedir. Adaptör ile de kullanabilirsiniz

deniz

burada kullanılan potansiyometre hangi potansiyometredir

ömer akkurt

ben nrf de cok surun yaşadım. nrf üzerine kondansatör kullanmama rağmen sonuc alamadım. çözümü kendi imkanlarımla adaptör yapıp kondan satörü ona lehipleyip te cözdüm. satılan adamtörü şiddetle tavsiye ediyorum bence nrfadamtörsüz denemeyin bile.

hepsini yaptım ama çalışmıyor

zahid kılıç

bu modül çok kullanışlı 2 tane kumandalı araba yaptım sadece 1 tanesini sürerken hiç sorun yok ama 2. sinin kumandası açıldığı anda 2 arabada bağlantıda kopma yada kayma yaşıyor sanırım parazit oluşuyor bunu nasıl çözebilirim

midtakes

selamlar.nrf24l01 ile ilgili bir sıkıntım var paylaştığınız kodları ve kablolamayı aynen uyguladım ama alıcı tarafında potbilgiyi sıfır olarak alıyor adaptör modülü hatta yeni nrf24 dahi aldım ama değişen bir şey olmadı yardımcı olabilirmisiniz ?

    Nrf24L01 için sitede kapasitör kullanımı ile ilgili bir yazım var. + ve – arasına kapasitör lehimlediğinizde düzeliyor

NRF Yİ soketsiz yapabilirmiyim

    Yapabilirsin. Ancak voltaj problemi nedeniyle çalışmaz ise + ve – bacaklarına 10mf lık bir kondansatör lehimlemen gerekiyor. Detaylı bilgi sitedeki yazıda var

Oktay Gök

Merhabalar
Ben ikinci bir potasyometre ikinci bir led yakmak istiyorum Nasıl Olucak Kod Bölümü Atabilir misiniz Yani Ben 2. Bir mesaj gönderip ikisinin Ayrı yorumlanmasını ve ikisininde karışmamasını istiyorum Yardımcı Olurmusunuz?

    merhabalar. NRF24L01 ile dizi kullanarak istediğimiz kadar veriyi birbirine karışmadan gönderip alabiliriz. Gün içinde konuyla ilgili bir yazı paylaşmaya çalışacağım.