Arduino ile L298N motor sürücü kullanımı

Bu yazımızda L298N motor sürücü kartının arduino devre bağlantı şemasını, L298N motor sürücü kartının arduino kodlarını ve çeşitli ipuçlarını inceleyeceğiz.

11 Aralık 2017 73.223 views 21

L298N motor sürücü kartı ne işe yarar?

L298N motor sürücü kartı ile arduino kullanarak motor kontrolü gerçekleştirebilirsiniz. Motor sürücü kartına bağlayacağınız 2 motoru ileri veya geri tam güçte ya da istediğiniz hızda sürebilirsiniz. Motor sürücü kartları DC motor kullanılacak projelerde işinize oldukça yarayacak ve kullanımı ve kodlaması oldukça basit bir karttır.

 

L298N motor sürücü kartı arduino bağlantısı nasıl yapılır?

L298N motor sürücü kartının arduino bağlantı şemasına geçmeden önce kartın harici bir güç kaynağına ihtiyacı olduğunu bilmeliyiz. Bunun için 9V pil kullanabilirsiniz.

Pilin + kutbunu motor sürücünün +12V , – kutbunu ise GND girişine bağlanmalıdır. Ayrıca motor sürücünün çalışabilmesi için motor sürücünün GND girişinden bir ek kablo ile arduino GND pinine bağlantı yapılmalıdır.


l298n motor sürücü kartı arduino bağlantı devre şeması

L298N motor sürücü kartı arduino bağlantı şeması görseldeki gibi yapılmalıdır. Burada Sürücü kart üzerindeki IN1 ve IN2 soldaki motoru, IN3 ve IN4 ise sağdaki motoru kontrol etmek için kullanılmaktadır. Arduinoda sırasıyla 8,9,10 ve 11 numaralı pinlere bağlantı yapabilirsiniz. Motorları tam güçte sürmek için ENA ve ENB pinlerine bağlı kelepçeler çıkarılmamalıdır.

L298N motor sürücü arduino kodları

Burada dikkat edilmesi gereken nokta motorların çalışabilmesi için motora bağlı iki pinden birisi HIGH pozisyonunda iken diğeri LOW pozisyonunda olmalıdır. İki pin birden HIGH pozisyonunda iken gerilim olmayacağı için motor çalışmayacaktır. Motoru ters yönde sürmek için pinlerin HIGH ve LOW pozisyonlarını değiştirebilirsiniz.

Örneğin;

digitalWrite(in1, HIGH);

digitalWrite(in2, LOW);

kodları ile motor ileri yönde dönüyorsa,

digitalWrite(in1, LOW);

digitalWrite(in2, HIGH); kodları ile motoru geri yönde sürebilirsiniz.

Yukarıdaki kodlarla arduino ile L298N motor sürücü kartını kullanarak 2 adet motoru tam güçte ileri veya geri sürebilirsiniz.

 

L298N arduino kullanarak motor hız kontrolü nasıl yapılır?

L298N motor sürücü kartını kullanarak motorları istediğimiz hızda sürebiliriz. Bunun için ENA ve ENB pinlerine bağlı kelepçeler çıkarılmalıdır. Motor hız kontrolü yapabilmek için bu pinleri arduino PWM pinlerinden birine bağlanmalıdır. PWM pinleri ~ işareti ile gösterilir ve arduinonun 3,5,6,9,10 ve 11 numaralı pinleri PWM pinleridir.

ENA ve ENB pwm pinlerinden analogWrite(enA,  255); komutuyla 0 ile 255 arasında bir değer ile motor hız kontrolünü sağlayabilirsiz.

L298N motor sürücü kartı ile motor hız kontrolü

L298N motor sürücü motor hız kontrolü arduino kodları

Bu yazımızda L298N motor sürücü kartının arduino bağlantı devre şemasını inceledik, l298N motor sürücü arduino kodlarını ve l298N motor sürücü ve arduino ile motor hız kontrolünün nasıl yapılacağını açıklamaya çalıştık.

 

Makalemizi beğendiyseniz ve faydalı bulduysanız yorum bölümünden teşekkürlerinizi iletebilirsiniz. Konuyla ilgili görüş ve düşüncelerinizi yorum bölümünden paylaşmayı unutmayın…

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
2141
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
kanki5659

makale çok faydalı ve kodların açıklamaları çok anlaşılır . benim biraz pic tabanım var bu devre ile 755 dc motor sürüp garaj kapısı kontrol etmek istiyorum (iki kanalıda tek motora paralel bağlayıp akımı bölmeyi düşünüyorum).
inputa bazı kombinasyonlar yapmak için ne yapabilirim ? if else gibi örn.
portA :in
PortB :out
if
PortA 0001 > portB 0001 // Sağ dönüş
portA 0010 > portB 0010 // Sol dönüş
portA 0011 > portB 0011 // Fren
else
portA 0000 > portB 0000 //Boş
end

  kanki5659

  ilk etapta prototipi buton ile yapacağım, bunu Html olarak kumanda etmeyi düşünüyorum .
  Ardından uygulama ile kontrol etmeyi düşünüyorum.

uğur damar

devreyi bu şekilde kurdum fakat arduinonun ışığı yanmadı arduinoya herhangi bir vdd bağlanmamış devrede de anlayamadım nasıl çalışması bekleniyor?

  arduinoyu ayrı besleyeceksiniz veya pilden bir hat ile pini besleyebilirsiniz

Abdullah Sayın

paralel olarak l298n ın gırışlerine 2 ser tane dc motor kullansak ve 4 adet dc motoru kontrol etsek 9v pil yeterli olur mu ?

  Kullanacağınız motorun çektiği akıma göre değişecektir pilin ömrü.Ne kadar süre çalıştıracağınıza göre lipo veya başka piller tercih edilebilir.

ayça

merhaba aynı şekilde devreyi kurdum fakat tek motor çalışıyor diğeri çalışmıyor nedeni nedir?birde araç gövdesine bağladığımda çalışmıyor tekerlekler dönmüyor ama bağlamadan test ettiğimde çalışıyor tek teker

  Kullandığınız pil yetersiz geliyordur. Lion pil kullanırsanız sorunsuz çalışacaktır

biricik

“Motorları tam güçte sürmek için ENA ve ENB pinlerine bağlı kelepçeler çıkarılmamalıdır. ” derken kastetdiğiniz ENA pinindeki jumper mı?

  Evet doğru jumperları çıkarmadan kullanırsanız motorlar tam güçte çalışacaktır.

gg

4 çıkış olması gerekmiyor sadece in1 ve in3 girişlerine high yazdığında zaten in2 ve in4 low oluyor

Abdülkadir Kıyı

Program örnekleriniz son derece sade ve anlaşılır. teşekkürler.

  Faydalı olabildiyse ne mutlu bana. Ben teşekkür ederim.

L298N

Merhaba. 9V pille şemayı uyguladım ömrü çok kısa oldu. 2 tane 18650 li-ion pil aldım. pil yatağını motor sürücünün 12 volt ve gnd girişlerine bağladım. ordan 5v tan arduino ya güç verdim. araba süper çalıştı 5dk sonra pil yatağından duman geldi. 🙁 ( L298N ışığı yanıyor ama motorları çalıştırmıyor. yenisini alıcam.) akım fazla mı geldi acaba. benim direnç li bir devre şemasına ihtiyacım var neyi nereye bağlıcam 18650 li-ion pillerle. yardım ederseniz sevinirim.

dogukan

peki bunları nasıl bir tuşa atayabilirm lütfen cevap

bu kodlar ile tekerlek dönüyor mu?

İsa YILMAZ

Merhaba verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Gayet sade ve anlaşılır. Arduino ile bluetooth kontrollü stor perde projesi üzerine çalışıyorum. Motor perdeyi tam açtığında veya kapattığında motoru nasıl durdurabilirim. Eğer kodla yapılabilecek bi şeyse yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Step motor kullanarak perdenin, motorun kaç adım hareketiyle açılıp kapandığını ayarlayarak yapabilirsiniz.

Alper

Çok güzel makale olmuş. Teşekkür ederiz.

seyfettin

merhaba ben başka bir şey öğrenmek istiyorumşimdi mtor sürücü ile hız kontrolünü anlatıyorsunuz tamam ancak ben arduino ile motor sürücüyü pinlerini değiştirmeden ileri ve geri nasıl döndürebilirim onu öğrenmek istiyorum ve bunun kodlarını nasıl bulabilirim mesela arduinodan 8-9-10-11 pinlerini girdikten sonra gnd pinine motor sürücüdende bir pin girişi yapıyoruz sonra potansiyometreyi bağlıyoruz sadece motoru yavaşlatıyor ve hızlandırıyor ama ben potansiyometre ile motorun bağlantılarını çıkartmadan potansiyometre ile hem sağa hemde sola döndürmek istiyorum bunun kodlarını da bulmam lazım yardımcı olursanız sevinirim