Adsense ile daha fazla para kazanma

Bir web siteniz var ve adsense kazancınızın çok düşük olmasından şikayetçiyseniz doğru yerdesiniz! Adsense reklamlarından daha fazla para kazanmak için aşağıda anlatılan yöntemleri uyguladıktan sonra adsense kazancınızın %20-%40 arasında artacağına emin olabilirsiniz.

25 Ekim 2018 5.403 views 3

Günümüzde bir çok insan internet üzerinden para kazanmak için çeşitli araçları kullanıyor. İnternetten para kazanma araçlarının en başında elbette google adsense gelmektedir. Google adsense ile yüksek ziyaretçiye sahip, kaliteli içerikleri olan websitesinden ayda binlerce lira kazanmak mümkün. Bazı durumlarda websitenizde ne kadar kaliteli içerik olursa olsun, websitenizin ziyaretçi sayısı ne kadar yüksek olursa olsun adsense kazancı çok düşük olabilmektedir. Burada en çok sorulan soru “Neden adsense kazancım düşük?” olacaktır. Bu sorunun cevabını vermek için bir çok başlık ayrı ayrı incelenmelidir.Bunlar;

  • Websitesinde hangi konuları işliyorsunuz?
  • Hangi adsense reklam boyutlarını seçmeliyim?
  • Reklam yerleşimi nasıl olmalı?
  • Hangi ülkelerde daha fazla reklam kazancı elde edebilirim?

 

Şimdi adsense kazancınızı arttırmak için yapılması gerekenleri adım adım inceleyelim.

1- TBM (Tıklama Başına Maliyet) yüksek olan konulara yönelin

Aslında adsense ile yüksek kazanç elde etmek için ilk odaklanmamız gereken konu TBM kavramı olmalıdır. TBM, websitesine giren ziyaretçinin herhangi bir adsense reklamına tıkladığında adsense tarafından yayıncıya ödenecek parayı ifade eder. Bu durumda TBM yüksek olan kelimeleri veya konuları içeren bir websiteniz varsa adsense kazancınız da yüksek olacaktır.

Bazı websiteleri adsense reklamlarına tıklama başına 0,10 kuruşları zor kazanırken, bazı sitelerde tıklama başına 2-3 lira kazanabilmektedirler. Aynı websitesinde dahi tıklama sayılarına göre kazanılan para değişkenlik gösterebilmektedir.

Yukarıdaki adsense raporunu inceleyecek olursak TBM değerinin website kazancına etkisini kolaylıkla görebiliriz.

Burada 10-13-15 Eylül 2018 tarihlerinde 6 tıklama olmasına rağmen kazançlar birbirinden çok farklı olmuştur. 10 Eylül (TBM=0,18 kuruş) ile 15 Eylül (TBM=0,66 kuruş) arasında aynı tıklamaya rağmen 4 kat daha fazla kazanç elde edilmiştir.

Bir diğer tabloda ise 11 Eylül tarihinde 10 tıklama (TBM=0,30 kuruş) olmasına rağmen, 15 eylüldeki 6 tıklamaya (TBM=0,66 kuruş) göre daha daha az kazandırmıştır.

Elbette hangi reklama tıklandığı bilgisini adsense raporlarından göremiyoruz. Fakat internette detaylı bir arama ile TBM değeri yüksek olan konulara yönelmek daha fazla kazanç için ilk adım olacaktır.

İlgili Makale: 

Adsense TBM, To ve BGBM değerleri nedir? Nasıl hesaplanır?

Adsense TBM, To ve BGBM değerleri nedir

2-Doğru reklam boyutu seçimi yapılmalı

Bir diğer önemli nokta adsense doğru reklam boyutunu seçmek olacaktır. Siz websitenize özel reklam alsanız fiyatlandırmayı elbette reklam boyutuna göre yaparsınız. Google’da aynı şekilde daha büyük reklamla için reklam verenden daha fazla ücret talep ediyor. Websitenizde boyutu büyük reklamlar gösterirseniz daha fazla kazanç elde etme ihtimaliniz artacaktır.

Adsense bu konuyla ilgili “En başarılı adsense reklam boyutları” başlığıyla yayınladığı yazıda; Kullanıcıların birkaç kelimede bir satır atlayıp soldaki satır başına dönmek zorunda kaldığı dar reklamların aksine geniş reklam boyutları, kullanıcıların bir bakışta daha fazla metni rahat bir şekilde okumasına olanak sağladığını belirtmektedir. Geniş reklam boyutları, sayfalarınızda doğru alanlara yerleştirildiğinde, kazancınızı önemli ölçüde artırabileceği ifade edilmiştir.

Ayrıca google yayınladığı yazıda en iyi sonuç alınan reklam boyutları olarak;

  • 336×280 büyük dikdörtgen,
  • 300×250 orta boy dikdörtgen,
  • 728×90 leaderboard,
  • 300×600 yarım sayfa
  • mobil cihazlarda 320×100 büyük mobil banner olarak ifade etmektedir.

Google makalesine ulaşmak için TIKLAYIN!

3- Reklam yerleşimi…

Adsense kazancını arttırmak için kafa yormanız gereken bir diğer konu ise reklam yerleşimi olmalıdır. Websitenizi bir ziyaretçi gözü ile inceleyerek en çok dikkatinizi yönelttiğiniz alanları belirlemeli ve buralara uygun boyuttaki adsense reklamlarını yerleştirmelisiniz. Bu sayede reklamların daha çok tıklanmasını sağlayarak daha fazla adsense kazancı elde edebilirsiniz.

Reklam yerleşimi ile ilgili Google makalesi için TIKLAYIN!

Reklam yerleşimi ile ilgili Google makalesinde konuyla ilgili detaylı bilgi verilmektedir. Haber sitesi, blog ve seyahat siteleri için çeşitli örnek reklam yerleşimi bilgileri paylaşılmıştır.

Örneğin bir blog sitesi için aşağıdaki gibi bir reklam yerleşimi yapılabileceği belirtilmektedir.

4- Hangi dilde websitesi hazırlamalıyım?

Websitenizdeki makalelerin dili adsense kazancınızı doğrudan etkileyen önemli bir etkendir. Ülkelerin reklam tıklamalarına verdiği TBM değerli çok değişkenlik göstermektedir.

En başta söylemek gerekiyor ki Türkçe yayın yapan websiteleri az kazanmaktadır. Bu nedenle yeni websitesi açacak kişilerin ingilizce veya almanca içerikli site açmayı değerlendirmeleri iyi olacaktır. Özellikle ingilizce tüm dünyaca kabul edilmiş bir dil olduğundan ingilizce içerikle yayın yapan siteler tüm dünya ülkelerinden ziyaretçi potansiyeli daha çok olacağından kazançları daha fazla olacaktır.

Bir başka etken ise ülkelerin para birimleri arasındaki kur değerleridir. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de 0,20 TL, Amerika’da 0,20 dolar ile reklam verildiğini düşünelim. İngilizce yayın yapan bir sitenize Amerika’dan bir ziyaretçi çekebilir ve bu ziyaretçi reklama tıklarsa 0,20 dolar kazanmış olacaksınız. 0.20* 5,75 (dolar kuru)=1,15 TL kazanmış olacaksınız. Reklama Türkiye’den tıklansaydı kazanacağınız para sadece 0,20 TL olacaktı.

Aşağıdaki tabloda gerçek bir websitesinin ülkelere göre TBM değerleri gösterilmektedir. Burada İsveç’te tıklanan bir reklam 1,13 TL kazandırırken, bu rakam İsviçre için 0,97, Almanya için 0,61, İngiltere için 0,47, Türkiye için ise 0,20 TL olarak gerçekleşmiştir. (Bu değerler standart ve kesin değerler değildir. Gösterimde çıkan reklama göre değişebilmektedir.)

Bu tablodan anlayacağımız global bir dil olan ingilizce içerikli websiteleri daha fazla kazandırdığıdır.

5- Websitesinin SEO ayarlarının adsense kazancına etkisi nedir?

SEO kısaca arama motoru optimizasyonu olarak ifade edilir. Yani içeriğinizin google aramalarında daha üst sıralarda çıkabilmesi için gereken bazı teknikleri içerir. Google organik erişimleri çok değerli bulduğundan arama bir ziyaretçinin google aramalarında organik olarak sitenize ulaşması google sıralamanız açısından büyük önem arz eder.

 

Google aramalarında ön sıralarda çıkabilmek için içeriğiniz benzersiz (kopya olmayan), ziyaretçinin ilgisini çekebilecek kalitede olması gerekir. Ziyaretçileriniz hazırladığınız makale sayfasında ne kadar çok zaman geçirirse, zamanla o içerik google aramalarında daha üst sıralara tırmanmaya başlayacaktır. Bu durum hem ziyaretçi sayınızı arttıracağından zamanla adsense kazancınız artmaya başlayacaktır.

 

 

Sonuç olarak yaptığınız iş için ne kadar özenli davranırsanız ve kaliteli içerikler üretebilirseniz google sizin emeğinizin karşısını fazlasıyla verecektir.

Bu yazıda websitesi sahipleri için google adsense ile daha fazla para kazanmak için yapılması gerekenleri 5 başlıkta incelemeye çalıştık. Siz de konuyla ilgili deneyimlerinizi yorumlar bölümünden bizimle paylaşıp katkıda bulunabilirsiniz.

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
61
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Güzel bir içerik olmuş. Teşekkür ederim.

Zeynep

Adsense üzerinde uzun zamandır çalışmalar yapıyorum. Onay alması vs. Reklam yerleşimi kesinlikle kazanmadaki en önemli faktörler arasında yer alıyor. Güzel bir reklam yerleşimi size iki katı kazanç sağlayabilir. Bağlantı reklamlarını bu devrede öneriyorum. Sitenin güzel bir yerine bir bağlantı reklamı tıklamaları baya arttıracaktır.

Gerçekten aradığım bilgileri yazınızda buldum. Teşekkür ederim emeğiniz için.