Youtube tıklama başına ne kadar kazandırır?

Youtube ile para kazanmak için yola çıkan hemen hemen aklına gelen ilk soru “youtube tıklama başına kaç para kazandırır?” sorusudur. Sorulara cevap bulmak için yazımızı kaçırmayın…

02 Haziran 2017 95.498 views 2

Youtube, günümüzde internetten hiç masraf çıkarmadan para kazanabileceğiniz  en popüler uygulamadır. Ülkemizde ve dünyada bir çok insan youtube fenomeni olmayı başarıp, youtube’dan milyonlarca lira para kazanabiliyorlar. Bu haberleri okuyan binlerce insan da youtube fenomeni olma ve çok para kazanma hayaliyle youtuber olmaya karar veriyor.

Youtube sizin video içeriğinize göre videolarda reklam çıkarmaya başladığında artık izleyicileriniz sizin videolarınızda çıkan reklamlara tıkladıkça para kazanmaya başlayacaksınız. İşte bu anda TBM (Tıklama Başına Maliyet) kavramı karşımıza çıkacaktır. TBM, reklam verenin kullanıcıların reklamına her tıkladığında ödediği paradır.

İlk kavramımızı öğrendiğimize göre yapmamız gereken TBM yüksek reklamların videolarınızda çıkmasını sağlamak. Bu işlem için “google keyword tool” araştırmasını yapmanız gerekiyor. Bu araçla hangi anahtar kelimelere TBM ne kadar reklam ücreti ödendiğini belirleyebilirsiniz. Bu sayede videolarınızı hazırlarken bu anahtar kelimelere yoğunlaşabilirsiniz. Bu sayede TBM yüksek ücretli reklamları videolarınızda gösterilmesini sağlayarak youtube’dan daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Yukarıdaki açıklamalardan şunu anlıyoruz ki Youtube tıklama başına standart bir ücret ödemiyor. Yani bir gün 5 tıklamaya 2 lira kazanabiliyor iken, bir sonraki gün 5  tıklamaya sadece 0,5 lira kazanabiliyorsunuz. Bunu aşağıdaki resimden daha iyi anlayabileceksiniz.

Gördüğünüz gibi eşit tıklama olan 19 Ocak ve 25 Mayıs tarihleri arasındaki youtube kazançları arasında 1,2 tl gibi büyük bir fark var. Buradaki farka sebep olan kriter ise TBM’dir. Zira 19 Ocak tarihinde TBM 0,5 iken, 25 Mayıs tarihinde TBM 0,22 TL olmuştur. Yine 15 Nisan tarihinde 10 tıklama olmasına rağmen 9 tıklama olan 18 Nisan tarihinden daha az kazanç getirmiş.

Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para Kazandırır? [2019]

Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para Kazandırır? [2019]

Bu tablodan çıkarmamız gereken durum ise elbette ki daha fazla izlenme daha fazla tıklama ihtimali demek. Fakat videolarımızda çıkan reklamların TBM’si ne kadar yüksek ise kazancımız o kadar yüksek olacaktır.

Biz youtube video üreticileri olarak Youtube’in algoritmasını bilemeyeceğimiz için “Youtube tıklama başına ne kadar kazandırıyor?” sorusunun cevabını asla %100 doğru olarak veremeyeceğiz.

İLGİLİ MAKALE:

Youtube videoları kaç izlenmeye kaç para kazandırır? Başlıklı makalemizi kaçırmayın…

 

Hepinize TBM‘si çok yüksek video izlenmeleri dilerim. İyi günler…

Konu ile ilgili tecrübelerinizi bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşmak için yorum alanını kullanmaktan çekinmeyin…

 

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
121
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
Merve buluş

Youtube a video yüklemeye yeni başladım. İzlenmeler çoğalmadan önce para kazanmaya başlayacak kadar izlenmeler olmadan önce aktif edeceğim bir sekme var mı kanalım da. Yoksa buna zaten gerek yok mu? İzlenmeler para kazanma sınırına geldiğinde hiç birşey aktif etmeden ödeme talebinde bulunabiliyor muyum? Teşekkürler şimdiden

    Para kazanma sınırına geldiğinizde buton aktif olacaktır. Başvuru yaptığınızda kanalınız incelenip para kazanma özelliği aktif olacak.