Ortaokul öğrencileri turnikeden elektrik üreten sistem geliştirdi

24 Mayıs 2017 3.787 views 1

7. sınıf öğrencisi Ege Arda Şentura ve Yasin Burak Atıcı, turnikeden elektrik üretme projesiyle THY Bilim Şenliği çocuk kategorisinde ikinci oldular.

7. sınıf öğrencisi Ege Arda Şentura ve Yasin Burat Aıcı, insanların turnikelerden geçerken elektrik üretilmesi amacıyla bir proje hazırladılar. Bursa Büyükşehir Belediyesi, THY ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından düzenlenen THY Bilim Şenliği’ne projeleriyle katılan öğrenciler çocuk kategorisinde ikinci oldular.

Sistemin prototipinde minimum seviyede elektrik üretilebildiğini belirten öğrenciler, projenin geliştirilmesi halinde, günde binlerce kişinin geçtiği metro turnikelerinden üretilen elektrikle metronun aydınlatma ve diğer elektrik ihtiyaçlarının bedava karşılanabileceğini belirttiler.

Toplu taşıma araçlarındaki turnikelerin dönmesinden ilham aldıklarını ifade eden öğrenciler, turnikenin içine yerleştirdikleri bir dinamo ile her dönme hareketinden elektrik üretilebileceğini, günde binlerce kişinin geçtiği turnikelere yerleştirilecek sistemle metro vb. yerlerin elektirik ihtiyaçlarının bedava karşılanabileceğini belirtiyorlar.

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
BENZER KONULAR
YORUM YAZ