İki arduino arasında bluetooth ile haberleşme-HC-05 master

Bu yazımızda HC-05 bluetooth modülünü kullanarak iki arduino arasında haberleşme sağlayacağız ve veri aktarımı gerçekleştireceğiz.

17 Ocak 2019 7.367 views 0

Bu yazımızda HC-05 bluetooth modülünü kullanarak iki arduino arasında haberleşme sağlayacağız ve veri aktarımı gerçekleştireceğiz.

Bu yazıda;

  • HC-05 bluetooth modülü master moduna nasıl alınır?
  • İki HC-05 arasında bağlantıl bağlantı kurulur?
  • HC-05 bluetooth arasında veri aktarımı nasıl yazpılır?

sorularının cevaplarını detaylı biçimde anlatacağız.

Bluetooth modülleri ile iki arduino arasında bilgi alış verişi gerçekleştirebiliriz. Bu sayede akıllı cihazlara gerek olmadan arduino ile bluetooth üzerinden kontrol edebileceğimiz sistemler veya araçlar gerçekleştirebiliriz. Bu dersimizin sonunda iki arduino bluetooth ile led yakma uygulaması yapacağız.

HC-05 bluetooth ile iki arduino arasında bağlantı kurma

Bu işlem için HC-05 bluetooth modüllerinden birini master modu yani verici olarak ayarlamamız gerekiyor. Bu işlemi AT komutları ile gerçekleştirebiliriz. İlk olarak arduinoya bağladığımız bluetooth modülünün konfigürasyon ayarlarına girerek, arduino serial ekranında AT+ROLE=1 komutunu çalıştırarak HC-05 modülü master moduna almamız gerekiyor.

Daha önceki dersimizde HC-05 konfigürasyon ayarlarını detaylı bir şekilde incelediğimizden burada ayrıca bahsetmeyeceğiz.

Aşağıdaki linke tıklayarak o dersi inceleyebilirsiniz.

Arduino ile HC-05 Bluetooth modülü kullanımı-HC-05 konfigürasyon ayarları

arduino-hc-05-bluetooth-kullanımı-link

Konfigürasyon ayarlarından kullanacağımız 2 HC-05 bluetooth’tan birini master moduna aldığınızı varsayarak dersimize devam ediyorum.

Örnek uygulama olarak bir arduinoya bağlı buton değerini HC-05 ile diğer arduinoya bağlı bluetooth’a göndererek led yakma uygulaması yapacağız. Bluetooth ile iki arduino arasında iletişim kurma ve  veri aktarma işlemi için iki ayrı arduino devresi hazırlamamız gerekiyor. Şimdi sırasıyla önce arduino bluetooh verici devresini ve arduino kodlarını sonra ise arduino bluetooh alıcı devresini ve arduino kodlarını inceleyelim.

Arduino HC-05 Bluetooth verici devresi

iki-arduino-bluetooth-led-yakma-verici-devresi

iki-arduino-bluetooth-led-yakma-verici-devresi

Yukarıda belirttiğimiz gibi konfigürasyon ayarlarından AT+ROLE=1 komutu ile master moduna aldığınız HC-05 bluetooth modülünü verici devresinde olarak kullanacağız.

Devre şemasını incelediğimizde;

Bluetooth Tx pini arduino 10 dijital pinine, Bluetooth Rx pini arduino 11 dijital pinine bağlanmıştır.

Buton için 3 numaralı dijital pini kullanacağız.

Arduino HC-05 Bluetooth verici arduino kodları

Kodları incelediğimizde;

  • #include <SoftwareSerial.h> kodu ile gerekli kütüphaneyi ekliyoruz. Bu kütüphane arduino ile bluetooth arasındaki haberleşmeyi arduino 0 (Rx) ve 1 (Tx) pinleri dışındaki herhangi bir dijital pin ile yapabilmemizi sağlıyor.
  • butonDurum=digitalRead(butonPin); kodu ile butondan okunan 0 ya da 1 dijital değerini butonDurum değişkenine aktarıyoruz.
  • BTSerial.write(butonDurum); komutu ile butonDurum değişkeninin değerini bluetooth seri ekranına yazdırıyoruz. Yani diğer bluetooth modülüne aktarıyoruz.

Arduino HC-05 Bluetooth alıcı devresi

iki-arduino-bluetooth-led-yakma-alici-devresi

iki-arduino-bluetooth-led-yakma-alici-devresi

Bu devrede kullanacağımız HC-05 bluetooth modülü için herhangi bir konfigürasyon ayarına gerek yoktur. Arduino bağlantılarını şemayı inceleyerek oluşturun.

Arduino HC-05 Bluetooth alıcı arduino kodları

Kodları incelediğimizde;

  • if (BluetoothSerial.available()>0)  komutu ile eğer bluetooth kullanılabilir durumdaysa BluetoothSerial.read(); komutu ile gelen değeri okutup butonDurum değişkenine aktarıyoruz.
  • Sonra bu değeri digitalWrite(ledPin,butonDurum);  kodu ile ledin bağlı olduğu dijital pine yazdırıyoruz.

Burada gelen değer ya 0 ya da 1 olacaktır. Arduino dijital pinlerine güç vermek için HIGH ya da 1, gücü kesmek için LOW ya da 0 gönderiyorduk. Burada gelen değer 0 ise led sönecek, 1 ise led yanacaktır.

Yukarıdaki devre şemalarını ve arduino kodlarını yükledikten bir sonra alıcı ve verici devresine bağlı HC-05 bluetooth modülleri otomatik olarak eşleşecektir ve üzerindeki ışıklar çok hızlı değil aralıklarla yanıp sönmeye başlayacaktır. Sonra verici devresindeki butona parmağınızı basıp çekerek diğer arduinoya bağlı ledin yanıp söndüğünü test edebilirsiniz.

ÖZET: Bu dersimizde iki arduino arasında HC-05 bluetooth modülü ile haberleşme sağlayarak led yakma uygulaması yaptık.

Konu ile ilgili görüş düşünce veya yaşadığınız sorunları aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanarak bize yazmaktan çekinmeyin.

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
41
BENZER KONULAR
YORUM YAZ