Arduino ile Ses Sensörü Kullanımı | Ses ile Led Yakma

02 Ocak 2020 2.379 views 0

Bu yazımızda arduino ile ses sensörü kullanımı için gerekli arduino bağlantı şemasını ve ses sensörü aruino kodlarını inceleyeceğiz. Ses sensörü ile led yakma uygulaması yapacağız.

Ses sensörü, ses ile komut vermek istediğimiz  arduino projelerinde oldukça kullanışlı bir modüldür. Ses sensöründen arduino ile okuyacağınız değere göre led yakma, motor çalıştırma vb bir çok proje yapmak mümkündür.

Arduino projelerinizde kullanabileceğiniz birbirinden farklı modellerde ses sensörleri bulunmaktadır. 3 bacaklı ses sensörlerinden sadece analog çıkış alabiliyorken, 4 bacaklı ses sensörlerinden hem analog, hem de digital çıkış alabilirsiniz.

Ses Sensörü Arduino Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Bu çalışma için 3 bacaklı ses sensörü kullanacağız. Bu ses sensörü için arduino bağlantı pinleri şu şekilde olmalıdır.

Ses Sensor Arduino Bağlantı Pinleri

Yukarıdaki pin bağlantılarına göre ses sensörü arduino bağlantısını aşağıdaki şekilde yapalım.

arduino-ses-sensor-baglanti-semasi

Arduino Ses Sensörü Bağlantı Şeması

Bağlantıyı şemadaki yaptıktan sonra şimdi kodları yazmaya başlayalım.

Ses Sensörü ile Led Yakma Arduino Kodları

Kodları incelediğimizde; ilk olarak sensorPin değişkeninden analogRead komutu ile sensör değerini okutarak sensorDeger isimli değişkene aktarıyoruz. Sonrasında ses sensöründen okunan bu değeri seri port ekranına yazdırıyoruz. Burada okunan kullandığım sensör için değer 35-40 arasında değişiyor. Yapmamız gereken ise ses çıkarmak. Parmak şıklatarak ses değerindeki değişimi görebilirsiniz. Ben parmağımı şıklattığımda değer 1000 üzerine çıktığı için sınır değeri olarak 800 belirledim. Burada if komutu ile eğer okunan değer 800 sınırından büyük ise led’i 1 saniye yakıp söndürüyoruz.

İstersek kodlarda küçük bir değişiklik ile parmağınızı ilk şıklattığınızda ledi yakıp, bir sonraki parmak  şıklatmasında söndürebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki kodları arduinoye yüklemeniz yeterli olacaktır.

Buradaki kodlarda ise ses değeri 800’den büyük olduğunda  digitalWrite(led, !digitalRead(led)); kodu ile ledin bağlı olduğu pini okutup ! işareti ile tersine çeviriyoruz. Sonra aynı pine gönderiyoruz. Bu sayede ledin bağlı olduğu pinin güç değerini değiştiriyoruz.

Ses sensörü kullanarak motor hız kontrolü, led kontrolü gibi çeşitli arduino projeleri yapmak oldukça kolaydır.

 

Konumuzu burada bitiriyoruz. Konuyla ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Yeni yazılarımızdan anında haberdar olmak için Kodlakafa Facebook hesabını takip etmeyi unutmayın…

https://www.facebook.com/kodlakafa

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
BENZER KONULAR
YORUM YAZ