Arduino ile servo motor kontrolü nasıl yapılır?

Bu yazımızda arduino projelerinde en çok kullanılan motor çeşidi olan servo motorların arduinoya bağlantısını ve arduino kodlarını inceleyeceğiz.

08 Mayıs 2017 31.863 views 2

 Servo motorlar 0 ile 180 derece arasında 1 derece hassasiyetiyle dönebilen motorlardır.  Bu özellikleri nedeniyle bir çok projede kullanılmaktadır. Servo motorların arduino kartına bağlamak için 3 farklı renk kablosundan kırmızı renk kablo arduinonun 5V pinine, kahverengi olanı GND pinine, turuncu olanı ise ardunionun 3,5,6,9,10 veya 11 numaralı pinlerinden birisine bağlanır.

Servo motorların arduino bağlantısı aşağıdaki şemada gösterildiği gibi yapılmalıdır.

 

Servo motorların çalışabilmesi için gereken kütüphane dosyası arduino kurulumunda otomatik olarak yüklendiği için herhangi bir kütüphane kurulumuna gerek olmamaktadır. Servo motor için gerekli kütüphane dosyası #include<Servo.h> kodu ile eklenir.

Gerekli arduino servo motor kodlarını yazalım ve inceleyelim.

Servo motorlar 0 ile 180 derece açılarında dönebilen motorlar olduğundan, motor.write(açı) komutunda açı yerine 0-180 arası bir değer yazarak servo motorunuzu hareket ettirebilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte is servo motorumuzun 0 ile 180 derece açı aralığında birer açılık değişimle sürekli ileri ve geri dönmesini sağlayabiliriz.

Arduino ile servo motor kullanımı ile ilgili videomuzu izleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum bölümünü kullanarak sorularınızı iletebilir, görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
1011
BENZER KONULAR
YORUM YAZ