Arduino ile led yakıp söndürme

Arduino ile en basit uygulama olan led yakıp söndürme uygulaması için gerekli olan devre bağlantılarını ve arduino kodlamasını hep birlikte inceleyelim.

21 Nisan 2017 19.888 views 0

Arduino, basit düzeyde robotik projeler için kullanılabilecek uygun fiyat ve ihtiyaçlara göre seçebileceğiniz bir çok sensörü sayesinde robotik eğitiminde en çok kullanılan kartlardan arasındadır. İnternet’te satılan başlangıç setleri yeni başlayanlar için gerekli tüm parçaları sağlamakla birlikte ileri düzey projeler için ek sensör veya ekipmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Arduino uno en çok kullanılan arduino modeli olmakla birlikte, drone gibi ağırlığın önemli olduğu projelerde daha hafif ve küçük olan Arduino Nano tercih edilmektedir.

Arduino meraklılarının en başta öğrenmesi gereken ve en basit proje arduino ile led yakıp söndürme uygulamasıdır. Şimdi bu basit uygulama için önce devre kurulum şemasını sonra da arduino kodlarını görelim.

Bu uygulama için ihtiyacımız olan malzemeler;

1 adet Arduino uno veya nano modeli,

1 adet led,

1 adet direnç,

1 adet breadboard ve yeterli sayıda dupont kablo.

 

Bağlantı şeması şu şekilde olmalıdır.

Led’in uzun bacağını arduinonun 2 numaralı pinine, kısa bacağı araya bir direnç (pulldown direnci) eklenerek arduinonun GND pinine bağlanmalıdır. Pulldown direnci parazit akımları engelleyerek led’in kendi kendine yanıp sönmesini engelleyecektir.

Arduino programında yazmanız gereken kod ise aşağıdaki gibi olmalıdır.

 

Kodları incelersek;

int ledPin=2;  //Bu kod ile led’in bağlı olduğu 2 numaralı pini ledPin değişkeni olarak atadık.

pinMode(ledPin, OUTPUT);  // Bu kod ile led’in bağlı olduğu pini çıkış pini olarak belirttik.

void loop() fonksiyonu içine yazdığımız kodlar sürekli olarak tekrarlanan kodlar olacağı için burada yazdığımız kodlarla önce ledPin’e HIGH komutu ile güç (elektrik sinyali) verdik. delay(1000) komutu ile 1 saniye beklemesini yani led’in 1 saniye boyunca yanmasını söyledik.

Sonrasında LOW komutu ile ledPin’in gücünü kestik. Yani ledin sönmesini sağladık. Yine delay (1000) ile 1 saniye beklemesini söyledik.

Bu sayede sürekli olarak 1 saniye yanan,1 saniye sönen bir led elde etmiş olduk.

Arduino ile led yakma ve söndürme uygulamasının bağlantı şeması ve kodlaması ile ilgili yorum kısmına yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Arduino ile led yakma ve söndürme uygulamasının kurulum ve kodlama aşamalarını detaylı bir şekilde aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
32
BENZER KONULAR
YORUM YAZ