Arduino ile 7 segment display kullanımı

Bu yazımızda 7 segment display arduino bağlantısını ve 7 segment display arduino kodlarını inceleyeceğiz.

23 Mayıs 2018 17.796 views 0

7 segment display ekran sayıların dijital olarak gösterileceği tüm arduino projelerinde kullanılabilmektedir. Kullanımı basit olmasına rağmen biraz kafa karıştırıcı gelebilir. Ancak aşağıdaki şema ve bağlantıları inceleyerek 7 segment display ekranı tüm projelerinizde kolaylıkla kullanabilirsiniz.

7 Segment Display ile Rakamlar Nasıl Yazılır?

 

7 segment display ekran adından da anlaşılacağı üzere 7 adet led kullanılarak rakamları dijital olarak göstermek için kullanılan bir arduino nesnelerinden birisidir. Üzerindeki 7 adet ledi rakamların durumuna göre yakıp söndürerek sayılar elde edilir.

 

7 Segment Display Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada iki çeşit 7 segment display led ekran satılmaktadır. Bunlar ortak anot ve ortak katot olarak belirtilir. Kullanım amacı aynı olmakla birlikte tek fark bağlantı pinleridir.

Ortak anot 7 segment display led ekranlarda 3. ve 8. pinler arduino 5V pinine bağlanırken ortak katot 7 segment display led ekranlarda 3. ve 8. pinler arduino GND pinlerine bağlanır.

Arduino kodu olarak fark ise, 7 segment display led ortak anot  ise yanması istenen ledlere digitalWrite komutu ile LOW gönderilmeli, 7 segment display led ortak katot  ise yanması istenen ledlere digitalWrite komutu ile HIGH gönderilmelidir.

 

7 Segment Display Arduino Bağlantısı Nasıl Yapılır?

 

Yukarıdaki şemada ortak anot ve ortak katot 7 segment display ekranlar için led-pin eşleştirmeleri gösterilmiştir.Bu pinleri doğru sırada arduinodaki istediğiniz dijital pinlere bağlayabilirsiniz.

Şimdi 7 segment display ekranın arduino bağlantısını inceleyelim.

 

Yukarıdaki örnek bağlantı şemasında ortak anot bir 7 segment display ekran kullanılmıştır.

Buna göre pin bağlantılarını incelersek;

1 nolu bacak ( E )=> arduino 2,
2 nolu bacak ( D )=> arduino 3,
3 nolu bacak => arduino 5V,
4 nolu bacak ( C )=> arduino 4,
5 nolu bacak ( DP )=> arduino 5,
6 nolu bacak ( B )=> arduino 6,
7 nolu bacak ( A )=> arduino 7,
8 nolu bacak   => arduino 5V,
9 nolu bacak ( F )=> arduino 8,
10 nolu bacak ( G )=> arduino 9 numaralı pinlere bağlanmıştır.

Uyarı 1: Kullandığınız 7 segment display ekran ortak katot ise yukarıdaki devre ve hazırlayacağımız kodlarla çalışmayacaktır. 3. ve 8. bacaklar arduino GND pinlerine bağlanmalıdır.

 

7 segment display led arduino kodları nasıl yazılmalıdır?

Kodları inceleyecek olursak, for komutu ile 0 dan 9 a kadar rakamlar üretilerek RamakYaz fonksiyonuna gönderiliyor. RamakYaz fonksiyonunda alınan rakam değeri switch case döngüsü ile karşılaştırılarak uygun rakam için uygun ledler yakılıp söndürülerek 7 segment display led üzerinde dijital olarak rakamlar gösteriliyor.

UYARI 2: Kullandığınız 7 segment display led ortak katot ise yukarıdaki arduino kodlarında geçen LOW komutları HIGH, HIGH komutları LOW olarak değiştirilmelidir. Aynı kodları kullandığınızda ekranda saçma sapan karakterler görünecektir.

Değerli kodlakafa.com takipçileri bu yazımızda 7 segment display led çeşitlerini, 7 segment display led arduino bağlantısını ve 7 segment display led arduino kodlarını inceledik.

Konuyla ilgili soru, görüş ve önerileriniz için lütfen aşağıdaki yorum alanını kullanmaktan çekinmeyiniz.

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
4113
BENZER KONULAR
YORUM YAZ