Arduino iki buton ile iki led yakma ve söndürme uygulaması

Merhaba sevgili kodlakafa.com takipçileri. Bu yazımızda sizlerle arduino ile iki buton kullanarak iki farklı led yakma ve söndürme uygulaması yapacağız. Uygulama devresini, ve örnek arduino kodlarını hep birlikte inceleyelim.

29 Nisan 2017 17.214 views 9

Örneğimizi açıklayacak olursak, bir butona basıldığında yeşil led’i yakıp kırmızı led’i söndürecek, diğer butona bastığımızda ise kırmızı led’i yakıp yeşil led’i söndürecek.

Önce yapacağımız arduino örnek proje için devre şemasını inceleyelim.

Öncelikle arduino üzerindeki 5V ve GND pin sayısı ikişer tane olduğu için bu örnek gibi çok elemanlı devreleri kurarken buton ve ledlerin + ve – bağlantılarını breadboard üzerinden almanız devrenizin daha sade olmasını ve kafanızın karışmasını önleyecektir. Bu nedenle arduinonun 5V pininden breadboardun pozitif (+) kutbuna, arduinonun GND pininden breadboardun negatif (-) kutbuna bağlantı yapmanız iyi olacaktır.

Bu işlem yaptıktan sonra devre şemasında olduğu gibi bağlantıları yapmalısınız.

Yeşil ledi arduino 2 numaralı pine, yeşil ledi yakacak butonu arduino 8 numaralı pine,

kızmızı ledi arduino 3 numaralı pine, kırmızı ledi yakacak butonu arduino 9 numaralı pine bağladık.

İki buton ile iki led yakıp söndürme arduino kodları

Şimdi örnek projemiz için yazılması gereken arduino kodlarını inceleyelim. Kodların açıklaması kod pencerinde mecvuttur.

Yukarıdaki devreyi doğru bir şekilde kurduysanız ve arduino kodlarını hazırlayıp arduinoya yüklediğinizde uygulamanız hazır olacaktır. Yeşil butonuna bastığınızda kırmızı led sönecek ve yeşil led yanacaktır. Kırmızı butonuna bastığınızda ise kırmızı led yanacak ve yeşil led sönecektir.

Arduino iki buton ile iki led yakma ve söndürme uygulaması ile ilgili soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Arduino iki buton ile ik led yakma ve söndürme uygulamasının kurulum ve kodlama aşamalarını detaylı bir şekilde aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Like
Beğen!Bunu sevdim!Süper!Muhteşem!Eh işte!Beğenmedim!
12112
BENZER KONULAR
YORUM YAZ
Avatar
Berkant ÖKLÜ

2buton 2led kullanılacak 1.butona basılıp biraz bekledikten sonra 2.butona basılacak 1.led yazicam 2.butona basılıp biraz bekledikten sonra 1.butona basılacak 2.led yapicak bu işlemin kodunu yapabilirmisiniz

  Avatar

  Tam anlayamadım. Detaylı yazarsanız yardımcı olabilirim.

Avatar
Cemal atcı

Ben arduino uno (klon) ile 1 proje yapmak istiyorum
1 ledi 3 buton ile kontrol etmek istiyorum 1. Butona basıldıginda 2. Butonu devre dısı bırakacak 3. Butona basıldıginda 2. Butonu aktif edilecek ve verildigi sure kadar led yanacak
Yani özet gecmek gerekirse 1. Butona basip 2. Butona basildıginda verilen süre kadar led çalışmamasini istiyorum 3. Butona basıp 2. Butona basildıginda 1 dakika led çalısmasıni istiyorum
Bu mümkun mü 🤔🤔

  Avatar

  Tabiki mümkün kontrolleri ve algoritmayı iyi tasarladıktan sonra elbette olur

Avatar
Mehmet

Sistem Söylediğiniz gibi Çalışmadı

Avatar
Cem DOĞRU

Sistemdeki ya koda ya da devre çalışmadı.Sizin gösterdiğiniz şemaya göre yaptım hata bulunmamaktadır.

  Avatar

  Sitedeki kodlar denenmiş ve çalıştırılmış kodlardır. Hata bir kabloda breadbordda veya herhangi birşeyde olabilir.

Avatar
memet altay

bu kod ne işe yarıyor amacı ne

  Avatar

  Arduino öğrenme adına hazırlanmış öğretici bir ders. Amaç sadece öğrenmek 🙂